جهانگیری: امیدوار هستیم بتوانیم مشکلات مردم را حل کنیم.

۱۳۹۲/۰۹/۰۲

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: دولت مکلف است برای ارتقای جایگاه جوانان به صورت جدی وارد عمل شود چرا که موضوع جوانان می‌تواند در توسعه پایدار کشور نقش جدی ایفا کند.

خبرگزاری فارس: دولت مکلف است برای ارتقای جایگاه جوانان به صورت جدی وارد عمل شود

اسحاق جهانگیری در مراسم معارفه وزیر جدید ورزش و جوانان که در هتل المپیک تهران در حال برگزاری است با تبریک هفته بسیج و گرامیداشت یاد شهدای بسیجی گفت: یکی از مهمترین اقداماتی که در ۱۰۰ روز عملکرد دولت محقق شد این بود که با انتخاب وزیر ورزش و جوانان دولت تکمیل شد و بعد از معرفی چهار وزیر ورزش و جوانان گودرزی توانست از مجلس رأی اعتماد بگیرد.

وی ادامه داد: وزیر ورزش و جوانان دولت یازدهم از چهره‌های علمی و صاحب‌نظر است و امیدواریم بتواند در این مسئولیت خطیر وظایف و رسالت خودش را به خوبی انجام دهد و کارنامه قابل قبولی ارائه دهد.

معاون اول رئیس‌جمهور همچنین با تشکر از زحمات محمد عباسی اولین وزیر ورزش و جوانان افزود: در حوزه ورزش تاکنون صحبت‌های زیادی شده است و مسائل ورزشی کشور مسائلی است که بسیار حائز اهمیت است.

جهانگیری ادامه داد: دو مقوله ورزش و جوانان با تک تک آحاد مردم سروکار دارد و خانواده ای نیست که جوانان برایشان اهمیت نداشته باشد و همچنین فردی در ایران وجود ندارد که با مسائل قهرمانی کشور شاد و غمگین نشود. همچنین مسائل ورزش همگانی نیز از دغدغه‌های تمام مردم کشور است.

وی اظهار داشت: این وزارتخانه به دلیل داشتن دو حوزه مهم مسئولیتش بسیار حساس است در زمینه ورزش چند نکته مهم وجود دارد که در برنامه وزیر پیشنهادی خودنمایی می‌کرد.

جهانگیری اظهار داشت: یکی از برنامه‌های مهم توجه همزمان به ورزش همگانی و ورزش قهرمانی است و نباید هیچ کدام توسط دیگری تحت تأثیر قرار بگیرد.

وی خاطر نشان کرد: موضوع ورزش همگانی در دستور اصلی زندگی مردم قرار دارد و ورزش قهرمانی نیز در هر جامعه‌ای به عنوان دنیای مدرن به آن توجه می‌شود و همینطور در بسیاری از کشورها ورزش جایگزین منازعات می‌شود.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه ورزش از قوی‌ترین دیپلماسی‌هایی است که ملت‌ها را به هم نزدیک می‌کند اظهار داشت: ورزشکاران سمبل و سفیرانی هستند که ارزش ملت‌ها را در نزد مردم دنیا به نمایش می‌گذارند.

کم‌توجهی به ورزش بانوان باید جبران شود

جهانگیری افزود: ورزش بانوان از دیگر مسائلی است که باید به صورت جدی‌تر به آن پرداخته شود و کم توجهی دوره‌های قبل به ورزش بانوان باید جبران شود.

وی ادامه داد:  ورزش همگانی برای بانوان اهمیت بیشتری دارد چرا که هم اکنون بانوان ما از لحاظ جسمی زودتر با مشکلات مواجه می‌شوند و ورزش قهرمانی بانوان نیز باید مورد توجه ویژه‌ای قرار گیرد چرا که بانوان ایرانی در میادین ورزشی علاوه بر اینکه هویت ایرانی را به نمایش می‌گذارند هویت دینی را هم ارائه می‌دهند و به همین دلیل باید به ورزش بانوان توجه ویژه‌ای شود.

جهانگیری در ادامه با تأکید و توجه ویژه به ورزش جانبازان افزود: باید وزیر دولت یازدهم بتواند در تمام حوزه‌های ورزشی توازن را رعایت کند و به گونه‌ای رفتار شود که هیچ کدام قربانی دیگری نشود.

وی افزود: اخلاق، جوانمردی و روحیه محبت در جامعه طی سال‌های گذشته آسیب دیده است که باید دوباره با احیاء روحیه پهلوانی این خصایص احیاء شود.

معاون اول رئیس‌جمهور با تأکید بر اهمیت حوزه جوانان گفت: ما کشور جوانی هستیم و جمعیت ایران جمعیت جوانی است بنابر این مسائل این قشر از جمعیت ما از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی ادامه داد: جمعیت جوان یکی از فرصت‌های طلایی دولت‌ها است که اگر از آنها خوب استفاده نشود به تهدید تبدیل می‌شود.

جهانگیری خاطر نشان کرد: جوانان یکی از مهمترین سرمایه‌‌ها هستند که در تمام صحنه‌ها حضوری کارساز داشته‌اند. جوانان می‌توانند در توسعه پایدار کشور نقش جدی را ایفا کنند و دولت مکلف است برای ارتقاء جایگاه جوانان به صورت جدی به این حوزه بپردازد.

وی افزود: جوان ایرانی باید به آینده امیدوار باشد و به توسعه کشور بپردازد چرا که جوانان معمولا تولید کننده اصلی هستند.

جهانگیری اظهار داشت: رشد نرخ بیکاری جوانان و دغدغه ازدواج از مهمترین مسائلی است که باید به آنها پرداخته شود.

وی افزود: حوزه جوانان و ورزش با دو حوزه فرابخشی شورای عالی جوانان و شورای عالی ورزش باید زمینه را برای توسعه این مسائل در کشور فراهم کند و امیدواریم وزیر ورزش و جوانان بتواند برنامه‌های جامعه‌ای را برای بخش جوان کشور تهیه کند.

معاون اول رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: از هر نقشی با آغوش باز استقبال می‌کنیم و در سیاست‌های خودمان آنها را اعمال می‌کنیم.

کارنامه سال ۹۱ کارنامه بسیار بدی است

وی افزود: ما در شرایطی مسئولیت را قبول کردیم که دیگر فرصت اشتباه نداریم کارنامه سال ۹۱ کشور کارنامه بسیار بدی است و قابل عرضه نیست نرخ تورم ۴۰ درصد در طول ۵۰ سال اخیر بی‌سابقه بوده است.

وی افزود: فشارهای بین‌المللی و درآمدهای دولت به گونه‌ای است که فرصت اشتباه نداریم و باید با دقت تصمیم‌گیری کنیم و از همه صاحب‌نظران می‌خواهیم که در این خصوص با ما همفکری داشته باشند.

جهانگیری خاطر نشان کرد: یکی از مسائلی که مطرح می‌شود در خصوص سرعت تغییرات دولت است که به زودی لیست تغییرات دولت را در این ۱۰۰ روز منتشر می‌کنیم تا مردم ببینند روند تغییرات به چه ترتیب بوده است.

جهانگیری افزود: در بسیاری از وزارتخانه‌های تخصصی بخش قابل توجهی از معاونان وزرا و مدیران کل تصویب شده‌اند و در بسیاری از شهرستان‌ها حتی یک مورد تغییر هم انجام نشده است.

وی اظهار داشت: رئیس‌جمهور در ۲۴ خرداد پیمانی را با مردم بست که هم اکنون به آن پیمان پایبند هستیم و تغییراتی که انجام شده است طبیعی و در راستای توسعه کشور بوده است. این گونه نبوده است که ما فرزندان انقلاب را برداریم و فرزند دیگری را جایگزین کنیم و تنها شخصی جایگزین می‌شود که بتواند تصمیمات خوبی بگیرد.

فضای ایران ‌دوستی در جهان حاکم است

وی افزود: هم اکنون با توجه به اینکه ۳ ماه از دولت گذشته است شاهد هستیم که بازار آرام است و دیگر تنشی در بازار وجود ندارد و فعالان اقتصادی امروز آرام هستند و فضای ایران‌دوستی در جهان حاکم است.

به خاطر کوچک شدن سفره مردم ایران عذرخواهی می‌کنم

جهانگیری افزود: از مردم عذرخواهی می‌کنم که سفره مردم ایران تا این حد کوچک شده است و ما می‌دانیم تورم ۴۰ درصد و در خوراکی‌ها تورم بالای ۶۰ درصد چقدر بر روی زندگی مردم تأثیر می‌گذارد و امیدوار هستیم بتوانیم مشکلات مردم را حل کنیم.

وی همچنین با اشاره به تحریم‌های ایران گفت: همه می‌دانند این شرایط کشور زاییده سیاست‌های غلط و تحریم‌های ظالمانه است و ما باید تلاش کنیم تحریم‌ها را با دیپلماسی قوی و حضور قدرتمندانه از میان برداریم و سیاست‌های غلط را به سیاست‌های صحیح تبدیل کنیم.

وی افزود: در عین حال ما تحریم‌ها را کاغذ پاره نمی‌دانیم و پیش‌بینی می‌کنیم که اگر در سال‌های آینده این تحریم‌ها شدید‌تر شود چگونه با آنها برخورد کنیم. تا تأثیری بر روی زندگی مردم در داخل کشور نداشته باشد.

خبرآزادپور