جلسه هم اندیشی هیئات مذهبی آزادگان شمال‌غرب کشور برگزار شد

۱۳۹۸/۰۴/۱۲

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی پیام آزادگان ، جلسه هم اندیشی هیئات آزادگان استانهای شمال غرب کشور با حضور امام جمعه تبریز و مسئولان موسسه فرهنگی پیام آزادگان برگزار شد

 

جلسه هم اندیشی هیئات مذهبی آزادگان شمال غرب کشور، روز دوشنبه ۲۵ خرداد با حضور حجت الإسلام و المسلمین آل هاشم، امام جمعه تبریز، فریبرز خوب نژاد جانشین موسسه فرهنگی پیام آزادگان و سعید اسماعیلی، معاون مالی این موسسه در تبریز برگزار شد. امام جمعه تبریز در این مراسم ضمن گرامیداشت یاد و خاطره سیدآزادگان، حجت الإسلام والمسلمین سیدعلی اکبر ابوترابی گفت: اخلاق و رفتار ایشان و حضورشان در جمع آزادگان، خدمت بزرگی به اسلام و انقلاب و روحانیت بود.

 

 

وی افزود: آنچه که شما آزادگان را در آن مقطع به پیروزی رساند، مقاومت شما در برابر دشمن بود.

وی با ذکر خاطره ای از شهید لشگری گفت: باری شهید لشکری به من گفت که عراقی‌ها به من پیشنهاد می دادند که به امام توهین کنم و مطالب خلاف واقعیت بگویم تا شبکه های عراقی آن را پخش کنند و زمینه تجاوزکار بودن ایران فراهم شود. حتی پیشنهاداتی از قبیل تامین وسایل زندگی و شرایط زندگی در فرانسه نیز به ایشان پیشنهاد. شد ولی نپذیرفتند.

حجت الإسلام آل هاشم اظهار داشت: هدف اصلی از جنگ در وهله اول براندازی نظام اسلامی بود و در وهله بعدی تصرف خاک ایران. در خوزستان می‌بینیم که اصلاً آنها با همین هدف جنگ را آغاز کردند و حتی بر روی شهرها نیز اسم گذاشته بودند. اسم های عربی؛ و استاندار و شهردار و بخشدار تعیین کرده بودند.

وی با بیان اینکه تهدید آمریکایی‌ها صرفاً حرف است و در عمل هیچ کاری نمی‌توانند انجام دهند، افزود: اگر آمریکایی‌ها واقعا می خواستند حمله کنند و توانایی این کار را داشتند، به جای تکرار هر روزه جنگ علیه ایران، آن کار را انجام می‌دادند. آمریکایی‌ها از یک طرف با جنگ روانی علیه ملت ایران مبارزه می‌کنند و از طرف دیگر نیز با فشار اقتصادی بر علیه مردم، دنبال پیشبرد اهداف خود هستند.

امام جمعه تبریز افزود: بخشی از فشار اقتصادی کنونی در اثر تحریم و بخش دیگر در اثر بی تدبیری مسئولین است و ربطی به تحریم ندارد.

وی اضافه کرد: آمریکایی‌ها می‌خواهند با تحت فشار قرار دادن مردم، نارضایتی بین آنها به وجود بیاورند. اما تنها راه باقی مانده و تنها راه درست برای نتیجه‌گیری،همین مقاومتی است که شما آزادگان عزیز در اردوگاه‌های حزب بعث انجام دادید. 

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی اظهار داشت: امروز هم به همان مقاومت احتیاج داریم و راه چاره ایستادن و تسلیم شدن نیست. مقاومت به هیچ عنوان به معنی جنگ نیست؛ ما در مقابل دشمن مقاومت می کنیم تا مشکلات‌مان رفع شود. مقاومت واکنش ملت‌ها به زورگویی دشمن است و اگر ما مقاومت نکنیم و با دشمن سازش کنیم، این سازش ما باعث افزایش خوی درندگی دشمن خواهد شد.

وی گفت: تجربه مقاومت بیانگر پیروزی ملت‌هاست و شکست دشمنان آن‌هاست. هر ملتی که در مسائل مختلف در مقابل زورگویی دشمن ایستاده و مقاومت کرده، به پیروزی رسیده‌است.

 

 جانشین موسسه فرهنگی پیام آزادگان در این نشست گفت: یک دوره ای به مسائلی رسیدیم که برای حفظ شان آزادگان و ایفای حقوق آن‌ها تلاش کنیم و به همین دلیل بسیاری از کارهای خودمان را کنار گذاشتیم. با ارگان‌ها و دستگاههای دولتی جلسات زیادی داشتیم و هدفمان این بود که برایند کار حفظ شان و منزلت آزادگان باشد.

فریبرز خوب‌نژاد گفت: اگر هویت آزادگان درست تعریف شود، خواهید دید ارگانهایی که حاضر به کمک نیستند بهانه‌ها را کنار خواهند گذاشت.

خوب‌نژاد با اشاره به مراسم سالگرد سیدآزادگان اظهار داشت: چند سالی‌ست که هیچ ارگانی به بهانه‌ی کمبود بودجه، کمکی به برگزاری این برنامه نمی‌کند؛ هرچند ما ازهیچ ارگانی درخواست کمک مالی نداشتیم و همکاری آن‌ها را در حد سالن برگزاری مراسم و یا تبلیغات می‌خواستیم، اما آن را هم از ما دریغ کردند.

وی افزود: امسال مراسم سالگرد حاج آقای ابوترابی در همه ابعاد از جمله تبلیغات و حضور مردم غیر آزاده بی نظیر بود؛ طوری‌که به دلیل ازدحام جمعیت نگران بودیم کسی وارد سالن نشود.وی گفت: این مراسم به گونه ای بود که بلافاصله بعد از برگزاری، دستگاهای مرتبط اعم از ایثارگری و فرهنگی، بعد از برنامه مراجعه کردند که همکاری و مشارکت مجدد داشته باشند. بنیاد شهید عنوان کرد که ازمقام معظم رهبری وقت بگیریم و یک برنامه مشترک برگزار کنیم.

خوب نژاد با اشاره به وجود تشکل‌های آزادگان بیان کرد: در بین همه اقشار ایثارگر اعم از خانواده معظم شهدا، جانبازان و ایثارگران هیچ کدام تشکلی ندارند که در اوقاتی که دستگاه‌ها توجه نمی‌کنند، بتوانند از این هویت ایثارگری دفاع کنند. 

وی با اشاره به اهمیت هیئت‌ها اظهار داشت: وقتی ما در موسسه شروع به کار کردیم ۱۰-۱۵ هیئت در سراسر کشور بود، ولی الان حدود ۸۰ هیئت مذهبی در سراسر کشور داریم.

جانشین موسسه پیام آزادگان عنوان کرد: موسسه در سال گذشته در همه زمینه های فرهنگی و غیر فرهنگی، اجتماعی، اردویی و... فعالیت داشته‌است. از جمله این فعالیت‌ها میتوان به برگزاری اردو برای ۱۰ هزار نفر از آزادگان و خانواده‌هایشان به مشهد و سایر استان‌ها اشاره نمود. امسال هم این ظرفیت ایجاد شده و شهرهای شمال‌غرب کشور نیز به زودی از این ظرفیت استفاده می‌کنند.

وی گفت: همه دستگاه‌ها کمک‌هایشان را به صفر رسانده‌اند ولی موسسه در هر شرایط و وضعیتی تلاش می‌کند در خدمت آزادگان سرافراز باشد که این جمع‌ها تعطیل نشود، بلکه تقویت و گسترش یابد. 

سعید اسماعیلی، معاون اداری مالی موسسه نیز در این جلسه اظهار داشت: در بحث مقاومت و شرایط کنونی، نماینده استان آذربایجان شرقی به عنوان نماینده نمونه موسسه پیام آزادگان با حداقل هزینه‌ها، برنامه‌های جذاب و پرمحتوا و کارآمدی در سطح استان انجام می‌دهند.

وی با اشاره به اهمیت نمازگفت: در هیئت‌ها بحث نماز و معارف آن بیشتر عنوان شود و در این زمینه می‌توان با برگزاری مسابقاتی از کتابهای بزرگانی چون علامه طباطبایی به این مهم رسید.

 

 

 

 

 

* آ

 

اضافه کردن دیدگاه جدید