توضیحات نمایندۀ ولی فقیه دربارۀ حضور ایران در حج ۹۶

۱۳۹۵/۱۰/۲۲

قاضی‌عسکر سه‌شنبه در گفتگو با خبرگزاری میزان دربارۀ دعوت عربستان از ایران برای حضور در مناسک حج اظهار کرد: «ما پاسخ این دعوت عربستان را خواهیم داد.»

وی افزود: «هیئت ایرانی پنجم اسفند ماه به عربستان سفر می‌کند و ما امیدواریم بتوانیم مواضع خود را در این دیدار تشریح کنیم و به نتیجۀ مشخص دست پیدا کنیم.»

قاضی‌عسکر دربارۀ انتشار اخباری مبنی بر اینکه حج تمتع در سال ۹۶ صورت نمی‌گیرد، گفت: «فعلاَ هیچ چیز در این راستا قطعی نیست و ما زمانی که شرایط برایمان فراهم شود در مراسم حج حضور پیدا خواهیم کرد. اما بدون شک مشکلاتی که وجود داشته است باید حل شود.»

وی افزود: «در مذاکرات با طرف مقابل خواسته‌های جمهوری اسلامی ایران از جمله امور مربوط به شهدای مسجد‌الحرام و منا مطرح خواهد شد و امیدواریم زمینه برای انجام حجی باشکوه، عزتمند همراه با‌ آرامش و امنیت زائران فراهم شود.»

خبرگزاری‌های ایران دوشنبه‌شب اعلام کردند عربستان سعودی از طریق نمایندگی خود در نیویورک، دعوت‌نامه‌ای را برای حضور ایران جهت شرکت در جلسات هماهنگی حج ۹۶ ارسال کرده است.

این دعوت‌نامه برای نمایندگی ایران در نیویورک ارسال شده و سپس از طریق دستگاه دیپلماسی به دستگاه‌های ذی‌ربط و مسئول فرستاده شده است.

تصویری آرشیوی از فاجعۀ منا


در اوایل مهرماه ۱۳۹۴ بر اثر سوءمدیریت مسئولان سعودی، در مناسک رمی جمرات در منا، هزاران تن از زائران خانۀ خدا جان خود را از دست دادند.

بنا بر آمار غیررسمی، بیش از ۷ هزار نفر از حجاج کشورهای اسلامی در حج سال گذشته کشته شدند که بیش از ۴۶۰ ایرانی در میان قربانیانِ این فاجعۀ دردناک بودند.

مقامات سعودی با مطرح کردن پیش‌شرط‌های عجیب برای حضور حجاج ایرانی در مراسم حج سال ۹۵، عملاً مانع حضور آن‌ها در این مراسم شدند.

به دنبال این حوادث وعدم تضمین مقامات سعودی برای تامین امنیت حجاج، سازمان حج و زیارت با انتشار بیانیه‌ای رسماً اعزام زائران را به حج تمتع در سال ۹۵ لغو کرد.

منبع:میزان

اضافه کردن دیدگاه جدید