توصیه های پزشکی برای سلامت کلیه‌های جانبازان

۱۳۹۵/۰۶/۳۱

از آنجایی که بسیاری از ایثارگران عزیزمان به دلیل مصرف داروهای متعدد و به خصوص جانبازان قطع نخاع که علاوه بر مصرف دارو به جهت محدودیت حرکت ، امکان ابتلا به بیماری‌های کلیوی را بیش از دیگر افراد دارند ، لازم است به طور جدی به توصیه‌های زیر توجه کنند تا دچار مشکلات و عوارض کمتری شوند.

 

 

۱- با عبور مکرر آب از نفرون‌های کلیه هم احتمال تجمع رسوب کم می‌شود و سنگ تشکیل نمی‌شود که در بسیاری موارد حرکت سنگ‌ها درد و خونریزی هم ایجاد می‌کند. از طرف دیگر با عبور مکرر آب و اصولا" پاکسازی مسیر عبوری ادرار ، مواد آلوده مدت کوتاه‌تری می‌مانند و در نتیجه میزان عفونت نیز در کلیه‌ها ، مجاری و مثانه کاهش یافته و دچار خونریزی (هماچوری) نمی‌شود.

۲- با رعایت توصیه‌های پزشکی ، کم کردن داروهای مصرفی برای کنترل بیماری تمامی جانبازان عزیز توصیه شده و تغذیه‌ای مناسب به همراه ورزش (جهت برداشتن بار کاری از روی کلیه‌ها) پیشنهاد می‌شود .

به عنوان مثال ؛ کنترل بیماری دیابت که در جانبازان نیز بسیار دیده می‌شود ، خود یکی از راهکارهاست . چرا که یکی از عوارض قند بالا ، نارسایی کلیه‌ها و دفع قند و پروتئین است. اما متأسفانه در برخی جانبازان بی‌توجهی به کنترل بیماری از طریق تغذیه ، عوارض را حادتر می‌کند.

اگر فردی مثلا" دیابت یا چربی خون یا فشار یا پوکی استخوان یا کم خونی خود را با تغذیه کنترل کند (همراه با ورزش مناسب) ، یقینا" می‌تواند از پزشک خود درخواست کند که دوز داروی مصرفی او را کاهش دهد و بنابراین کار کلیه‌ها برای دفع مواد سمی و اضافی داروها کمتر خواهد شد.

اصولا" مشاهده شده است کسانی که داروی بیشتری مصرف می‌کنند ، بیشتر دچار مشکلات کلیه خواهند شد.

۳- کم کردن مصرف منابع اگزالات و کافئین (مانند چای ، قهوه ، نسکافه ، نوشابه) که کلیه‌ها را بسیار مستعد رسوب و سنگ می‌کند .

متأسفانه خاصیت ادرارآوری چای باعث شده بسیاری از جانبازان جهت سلامت کلیه خود از مقدار بسیار زیادی از این نوشیدنی استفاده کنند . اما توجهی به عوارض کافئین زیاد و اگزالات زیاد که می‌تواند مثلا" یبوست و سنگ کلیه باشد، ندارند. بنابراین توصیه می‌شود جانبازان گرامی جهت جلوگیری از چنین عوارضی ، چای زیاد را با آب جایگزین کنند، چرا که اغلب جانبازان قطع نخاع از یبوست مزمن نیز رنج می‌برند و یا چای بسیار کم رنگ بنوشند و نوشابه را نیز ترک کنند.

۴- نمک و سدیم زیاد فشار زیادی را به کلیه‌ها تحمیل می‌کند ، پس جدا" از خوردن غذاهای پر نمک ، خوراکی‌های شور ، فست فودها (سوسیس ، کالباس ، همبرگر و...) یا تن ماهی ، کنسروها ، مواد خوراکی کارخانه‌ای که دارای مواد نگه‌دارنده هستند و حتی غذاهای با نمک معمولی حتی‌الامکان خودداری کنید تا فشار بیش از حد به کلیه‌ها وارد نشود. بدون چشیدن به غذا نمک نزنید.

فراموش نکنیم دفع اضافات مواد معدنی به عهده کلیه‌هاست. نوشابه‌ها و همه نوشیدنی‌های گازدار نیز به همین علت توصیه نمی‌شوند چون حاوی فسفر زیادی هستند (علاوه بر مضرات دیگرشان مانند چاقی ، یبوست و... )

۵- بدون تجویز پزشک از استفاده خودسرانه از مکمل‌های غذایی بپرهیزید. چون مکمل‌ها نیز مانند داروها بار اضافی را به کلیه تحمیل می‌کنند.

۶- تا حد امکان فعالیت خود را افزایش دهید. چرا که سلامت کلیه‌ها به خصوص جلوگیری از سنگ کلیه بسیار با افزایش تحرک و فعالیت ارتباط دارد. با رعایت توصیه‌های مذکور از کلیه‌های خود مراقبت کنید.

۷- یکی از راهکارهای حفظ سلامت کلیه‌ها مصرف نکردن بیش از حد پروتئین‌هاست. چرا که دفع مواد اضافی باقی‌مانده از پروتئین‌ها در بدن به عهده کلیه‌هاست. بنا براین کسانی که گروه پروتئین‌ها را مانند انواع گوشت‌ها یا شیر و لبنیات یا تخم مرغ بیش از حد مصرف کنند دچار عوارض کلیوی خواهند شد.

منبع: تابناک

 

اضافه کردن دیدگاه جدید