تجلیل از ۸۵۲ آزاده کردستانی در سالروز ورود آزادگان به میهن

۱۳۹۵/۰۵/۱۲

محمد سلیمانی ظهر دیروز در جلسه برنامه‌ریزی سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی که با حضور نمایندگان ادارات در بنیاد شهید کردستان برگزار شد، اظهار داشت: اگر پرچم پر افتخار ایران اسلامی در جهان، سرفراز و باشکوه به اهتزاز در آمده، بدون شک به دلیل مجاهدت‌ها و ایثارگری‌های شهدا، جانبازان و آزادگان است.

 

سلیمانی افزود: پایداری و ماندگاری هویت انقلاب اسلامی و توسعه این فرهنگ، در گرو پاسداشت مناسبت‌هایی همچون ۲۶ مرداد است، لذا برنامه‌ریزی باشکوه و عظیم اهمیت این روز را نشان می‌دهد.

به گفته مدیرکل بنیاد شهید و ایثارگران کردستان، در هشت سال دفاع مقدس این استان توانست ۸۵۲ آزاده سرافراز را که در بند اسارت رژیم بعث بودند، به میهن باز گرداند و در سالروز بازگشت این عزیزان، از آنها تجلیل خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: از این تعداد ۳۶ نفر آنها در زندان‌های عراق یا پس از بازگشت به میهن به دلیل عوارض ناشی از شکنجه دوران اسارت به مقام رفیع شهادت نایل آمدند.

سلیمانی ادامه داد: از این تعداد عزیز باقی‌مانده از زندان‌های رژیم بعث تعداد ۷۰ نفر نیز به دلیل کهولت سن یا دلایل دیگر به رحمت ایزدی پیوستند و ما باید در از همه خانواده‌های این عزیزان که سال‌ها در فراق عزیزانشان به سر بردند تجلیل و قدردانی کنیم.

مدیرکل بنیاد شهید و ایثارگران کردستان تصریح کرد: اغلب آزادگان سرافراز میهنمان در دوران دفاع مقدس با تنی مجروح و رسیدن به مقام جانبازی به اسارت دشمن در آمدند و افتخار ما این است که این آزادگان، در بند اسارت هم سرود آزادی سر دادند و از حقانیت جمهوری اسلامی و ملت ایران دفاع کردند.

وی با اشاره به اینکه  کردستان نقش مهمی در هشت سال دفاع مقدس داشت، اظهار داشت: این تعداد آمار زیادی برای کردستان نیست پس پاسداشت و تجلیل از این تعداد باید در خور شأن آنها باشد.

سلیمانی بیان داشت: اگر در ارگانی خانواده شهید و یا ایثارگری وجود ندارد، دلیل کافی برای عدم برگزاری این مراسم نیست و همه ادارات باید این مراسم را با شکوه و نیک برگزار کنند و ما نیز در اجرای مقدمات آن کمک خواهیم کرد.

وی افزود: نصب بنر، پلاکارد، تجلی و دیدار از خانواده آزادگان، نام‌گذاری اماکن و مزین کردن نام آن به واژه آزاده در سطح شهر و همچنین اجرای برنامه‌های مفرح و مسابقات برای خانواده این عزیزان در این روز، قدرشناسی اندکی از جانفشانی‌های آنان است.

مدیرکل بنیاد شهید و ایثارگران کردستان گفت: دیدار از خانواده‌های شهدا، ایثارگران و جانبازان همانند زیارت بوده و دیدن اسوه‌های صبر و شکیبایی بهترین راه برای درس گرفتن از تاریخ و خدمت بهتر و صادقانه‌تر به مردم کشورمان است.

وی با اشاره به اینکه خاطرات آزادگان را هیچ قلمی قادر به نوشتن نیست، افزود: جمع‌آوری آثار و خاطرات و یادگاری‌های این عزیزان از دیگر کارهایی است که ما را در برپایی این مراسم زیبا کمک خواهد کرد، زیرا مردم ما عطش زیادی برای شنیدن و لمس این خاطرات دارند.

سلیمانی افزود: امیدواریم تمام دستگاه‌ها و ارگان‌های دولتی از ۲۳ مرداد تا ۲۷ مردادماه جاری ما را یاری کنند و استاندار به فرمانداری‌ها و و کلیه دستگاه‌های اجرایی اعلام کند تا مشارکت‌های لازم را به بهترین نحو در این روز انجام دهند.

وی در پایان تصریح کرد: دیدار با نماینده ولی‌فقیه با حضور ۱۰۰ نفر از آزادگان سرافراز سنندجی و دیدار و بازدید از خانواده سه آزاده کردستان که بیشترین مدت اسارت را متحمل شده‌اند به همراه استاندار از دیگر برنامه‌های ما در این ایام خواهد بود.

*ج/فارس

اضافه کردن دیدگاه جدید