تاکتیک‌های ارتش سوریه در برابر «انغماسی‌ها»

۱۳۹۵/۰۸/۰۸
راز عدم حملات هوایی به مواضع تکفیری‌ها+نقشه جدید

 نیروهای ارتش سوریه و رزمندگان مقاومت اولین مرحله یورش گسترده گروه‌های تروریستی به محور غربی شهر حلب را دفع کردند در حالی که انتظار می‌رود جبهه‌ها با ورود استحکامات به مواضع تمام طرف‌ها بار دیگر شعله‌ور شود.

منابع میدانی در سوریه تاکید کردند سازمان اطلاعات نظامی سوریه و اتاق عملیات حلب، پیش از این تجاوز گسترده اطلاعاتی درباره آغاز آن دراختیار داشتند و به همین سبب نیروها و تجهیزات بیشتری را به جبهه مطالعات علمی،‌محور منیان و جمعیه الزهراء در غرب حلب ارسال کرد و همین امر به ارتش این  امکان را داد تا یورش گسترده تروریست‌ها را مهار کند.

به گفته این منابع، در نبرد سابق حلب و پس از آنکه گروه‌های تروریستی توانستند شکافی در منطقه الراموسه در ماه آگوست برای خود ایجاد کنند، آکادمی نظامی و حامیان آن نقش بزرگی در توقف تنش‌ها در جبهه‌ها و ایستادگی و مقاومت در مقابل حمله سنگین آن زمان تروریست‌ها ایفا کردند، به همین سبب به نظر می‌رسد هدف نخست گروه‌های تروریستی از حمله جدیدشان، آکادمی نظامی باشد.

گروه‌های تروریستی برای گسترش دامنه حملات خود به تمام حومه‌های حلب تلاش کردند، اما محورهای جدید بر جبهه غربی و جنوب غربی حلب متمرکز شده است.

حمله روز گذشته(جمعه هفتم آبان)تعداد تروریست‌ها در مقایسه با حمله سابق تروریست‌های جیش الفتح در ماه آگوست که به سیطره آنها بر دانشکده‌های نظامی منجر شده بود، کمتر شد به طوری که در حملات روز گذشته حدود پنج هزار تروریست شرکت کرده بودند که در نقاط مختلف پخش شده بودند و به همین سبب گروه‌های تروریستی تعداد زیادی نیرو نداشتند و در نتیجه در جمع‌آوری قوای خود در یک نقطه مشخص همانند حملات گذشته خود شکست خوردند، دلیل کم بودن تعداد تروریست‌ها در حملات روز گذشته در مقایسه با ماه آگوست این است که شمار زیادی از تروریست‌ها در جبهه‌های حلب به ویژه تروریست‌های جیش الفتح و حرکه نورالدین الزنکی به هلاکت رسیدند و دلیل دیگر آن است که اغلب گروه‌های تروریستی در عملیات تروریستی شمال موسوم به سپرفرات که فرماندهی آن را ارتش ترکیه برعهده دارد، مشارکت دارند.

  یکی از مهمترین دلایل شکست حمله روز گذشته این بود که ارتش سوریه و نیروهای مقاومت تاکتیک بهتری برای مقابله با تروریست‌های «انغماسی»* در پیش گرفتند، گروه‌های تروریستی از انغماسی برای ورود به مناطق درگیری استفاده می‌کنند.

 نیروهای ارتش سوریه و رزمندگان مقاومت تیم‌های ویژه‌ای برای مقابله با انغماسی‌ها تشکیل داده‌اند تا مهمترین سلاح تروریست‌ها به ویژه حزب ترکستانی در نبردها را خنثی و بی‌اثر کنند.

ارتش سوریه از موشک‌های کیفی و منحصر به فردی برای مقابله با خودروهای بمب‌گذاری شده تروریست‌ها استفاده می‌کند و همچنین شبکه‌ای از موشک‌هایی که در طول جبهه‌های مستقر کرده در اختیار دارد.

یک افسر افسر میدانی درباره دلیل مشارکت نداشتن جنگنده‌های روسی و سوری در نبردهای غرب حلب تاکید کرد مسافتی که مواضع ارتش را از دشمن جدا می‌کند، بسیار به هم نزدیک بوده و در نتیجه در صورت حملات هوایی، نیروهای خودی هم ممکن بود در معرض خطر قرار بگیرند و به همین سبب حملات هوایی انجام نشد.

گروه‌های تروریستی و رسانه‌های آنها تاکید می‌کنند که مهمترین هدف آنها از حملات جدیدشان، سیطره بر آکادمی نظامی الاسد برای ورود به محله حلب الجدیده است و همچنان به گلوله‌باران محله الحمدانیه که طرفداران دولت در آن زندگی می‌کنند، ادامه خواهند داد. با توجه به تهدیدهای تروریست‌ها شاید طی ساعات آینده شاهد موج جدیدی از حملات آنها به این محور باشیم.

  در حالی حاضر جنگنده‌های ارتش سوریه در آسمان حلب برای زیر نظر گرفتن اوضاع جمیعه الزهراء‌و ضاحیه الاسد به پرواز درآمده‌اند.

* انغماسی یگان ویژه انتحاری‌های گروه‌های تروریستی است، انغماسی تروریستی است که کمربند انفجاری و سلاح سبک به‌همراه دارد و تا آخرین گلوله می‌جنگد و پس از پایان رسیدن گلوله‌هایش خود را منفجر می‌کند، ولی انتحاری تروریستی است که فقط کمربند انفجاری دارد یا سوار بر یک خودروی بمب‌گذاری شده،‌ خود را به هدف می‌رساند و بدون درگیری با افراد مقابل خود را منفجر می‌کند، ولی انغماسی پیش از انفجار خود را درگیر می‌کند.

 

نقشه جدید از تحولات حلب: مناطقی که با رنگ قرمز مشخص شده، مناطق تحت کنترل ارتش سوریه، رنگ سبز، مناطق تحت اشغال تروریست‌های تکفیری و رنگ آبی  هم مربوط به قسمت‌هایی است که به اشغال تکفیری‌ها درآمده است.

منبع: تسنیم

اضافه کردن دیدگاه جدید