به دعوت نخست‌وزیر ترکیه احمدی‌نژاد مهمان شب «اُروس» خواهد شد

۱۳۹۱/۰۹/۲۵

رییس جمهور به دعوت رجب طیب اردوغان نخست‌وزیر ترکیه برای شرکت در مراسم اُروس یا بزرگداشت مولانا جلال‌الدین بلخی احتمالا عازم ترکیه خواهد شد.

بنا بر این گزارش : طی چند سال اخیر نیز سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز تلاش فراوانی برای برگزاری مراسمی مشابه در ایران انجام داده بود.
در این میان تلاش فراوان ترکیه بر ترک نشان دادن مولانا با واکنش فرهنگ دوستان ایرانی روبه رو شده است، به گونه ای که حتی برخی از آنان از تلاش ترکیه برای مصادره این شاعر ایرانی سخن می گویند.
کشور ترکیه نیز همه ساله تبلیغات وسیعی را برای حضور جهانگردان از سرتاسر دنیا و معرفی مولانا به عنوان شاعر ترک انجام می‌دهد.
مولانا نیز پس از مرگ در همین مکان دفن شد. همچنین بهاءالدین، پسر مولانا، بعضی از اقوام و یاران و مریدان وی از جمله صلاح الدین زرکوب و حسام الدین چلبی نیز در این مکان آرمیده اند. هر ساله دوستداران مولانا در ۱۷ دسامبر مصادف با سالگرد وفات مولانا که شب اُروس(Arus) نامیده می شود از اطراف و اکناف ترکیه و جهان بر مرقد او حاضر می شوند تا شاهد مراسم ویژه بزرگداشت مولانا باشند.
مقبره مولانا که در حال حاضر به عنوان سمبل شهر قونیه از آن یاد می شود، در واقع محل سکونت پدر و خانواده مولوی به هنگام اقامت ایشان در قونیه بوده است. 
*ترکیه به دنبال مصادره شاعر ایرانی
بنابر این گزارش مراسم بزرگداشت مولانا شاعر شهیر ایرانی هرساله با مراسمی خاص در شهر قونیه برگزار می شود.
این منبع آگاه تصریح کرد: سفر رییس جمهور به ترکیه یک سفر دو جانبه نیست و تنها به منظور شرکت در این مراسم صورت می گیرد، اما جزییات سفر رییس جمهور به ترکیه هنوز نهایی نشده است.
وی افزود: با این حال و به احتمال زیاد این سفر در نیمه هفته جاری و روز دوشنبه انجام خواهد شد و رییس جمهور عازم شهر قونیه در ترکیه خواهند شد.
یک منبع آگاه در نهاد ریاست جمهوری با اعلام این خبر به فارس گفت: هنوز به طور قطعی درباره این مسئله تصمیم‌گیری نشده است، اما دعوت نامه رسمی نخست وزیر ترکیه از رییس جمهور برای شرکت در این مراسم ارسال شده است.
محمود احمدی‌نژاد رییس جمهور اسلامی ایران دوشنبه این هفته به منظور شرکت در مراسم بزرگداشت مولانا شاعر بزرگ ایرانی به شهر قونیه ترکیه سفر می کند.