به اعتقاد بنده هیچ چیزی در حوزه فرهنگی پایدارتر از کتاب نیست

۲۰۱۸/۰۷/۱۷

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیام آزادگان ،  آیین رونمایی از کتاب "... و دوباره خورشید" که قرار است در ۲۶تیرماه در فرهنگسرای اندیشه برگزار شود موسسه پیام آزادگان را برآن داشت تا با نویسنده این کتاب ارزشمند گفت وگویی را ترتیب دهد.

 

دکتر بیژن کیانی، دکتری علوم سیاسی، مشاور دکترمحسن رضایی در مجمع تشخیص مصلحت نظام،  مدرس دانشگاه،  و همچنین مدیرانتشارات موسسه پیام آزادگان، با  حجم مشغله کاری فراوان، اما با گشاده رویی قبول زحمت نموده و دعوت موسسه پیام آزادگان را به گرمی می پذیرد.

 

بیشتر از ۱۹بهار از زندگی را سپری نکرده که شیپور جنگ از سوی دشمن بعثی نواخته می شود و زمانی که سوسنگرد به محاصره دشمن در می آید او نیز به همراه دیگرجوانان برای دفاع از آب و خاک و میهن، قدم به خاک  سوسنگرد می گذارد. در قدم های بعدی در عملیات های فتح المبین و بیت المقدس شرکت می کند و درنهایت در عملیات والفجر مقدماتی به دست دشمن بعثی گرفتار می آید.

 

وی حس  لحظه اسارت را اینگونه توصیف می کند: لحظه اسارت حس غریبی بود. هرکس فکر می کرد که این حس، تنها مختص به اوست اما بعدها که با دیگر دوستان صحبت می کردیم می دیدیم یک حس مشترک بود. زیرا تمام حوادث زندگی مانند برش هایی از یک فیلم به سرعت از مقابل چشمان انسان عبور می کند و با یک آینده مبهم روبرو می شود. شاید بتوان گفت یکی از سخت ترین تجربیات و لحظات همان لحظه اسارت است.  یک حس بسیار بد و آزاردهنده.

 

اسارت او ۸سال به طول می انجامد و در پایان اسارت او نیز به همراه دیگر آزادگان سرافراز کشورمان به میهن بازمی گردد.  پس از بازگشت به میهن در گام اول اشتیاق به ادامه تحصیل او را از مقطع دبیرستان تا مقطع دکتری علوم سیاسی از دانشگاه علامه طباطبایی می کشاند به طوری که در پایان مقطع کارشناسی رتبه نخست دانشگاه شهید بهشتی و درمقطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز  رتبه ممتاز را به خود  اختصاص می دهد.

 

دکتر کیانی از سال ۱۳۸۴ یکی از موسسان موسسه فرهنگی آزادگان به شمار می آید و اکنون نیز به عنوان عضو هییت مدیره موسسه و مدیرانتشارات آن موسسه حضور دارد. وی همچنین در بخش پژوهش های موسسه یاری رسان این مجموعه است.

 

با این مقدمه گفت و گوی ما را با این فعال فرهنگی دنبال کنید.

 

پیام آزادگان: دکتر کیانی با قدردانی از زحمات جنابعالی، به عنوان اولین سوال هدف از چاپ و انتشار خاطرات آزادگان در انتشارات موسسه پیام آزادگان چیست؟ 

ابتدا باید عنوان کنم شکل گیری موسسه پیام آزادگان معلول خلعی بود که در حوزه آزادگان احساس می شد. با توجه به این که آزادگان یک تجربه انباشته ای از فعالیت های فرهنگی را داشتند، زمانی که به میهن بازگشتند  متاسفانه اقداماتی که باید از ناحیه متولیان امور ایثارگران برای ثبت و ضبط این آثار و نشر فرهنگ مقاومت صورت بگیرد ، انجام نشد. بنابراین خودمان دست به کار شدیم و با تجربه دوران اسارت، موسسه پیام آزادگان را تشکیل دادیم که خود آزادگان متولی ساماندهی امور فرهنگی باشند و تمامی آثار و اسناد را آماده و در قالب کتاب، فیلم، فیلم مستند بازنشر دهند.

اگر به بحث کتاب بازگردیم باید بگویم ما رزمنده ای بودیم که درچنگال دشمن گرفتار شده بودیم. هرچند که از جغرافیای خود فاصله گرفته و وارد جفرافیای دشمن شده بودیم و چهره به چهره دشمن بودیم و به طور مستقیم از آغاز اسارت تا پایان در معرض تهاجم فرهنگی دشمن قرار داشتیم.

هدف از نوشتن کتاب خاطرات آزادگان آن بود که آنچه که در اسارت ما اتفاق افتاد به گونه ای متفاوت تر از آنچه در جنگ های کشورهای دیگر اتفاق افتاده بود،  بنابراین باید به درستی نشان داده شود. اسرا و  یا به تعبیری آزادگان اگرچه به لحاظ فیزیکی رابطه شان با  عقبه فرهنگی  و ملی شان قطع شده بود اما تلاش می کردند  به لحاظ ذهنی و روحی این ارتباط قطع نشود و ما همچنان تلاش می کردیم رسالت و ماموریت مان که همانا حفظ آرمان ها و ارزش هایی بود که برای آن جنگیده بودیم را حفط و ادامه دهیم.

امروز رسالت موسسه و دیگر دوستان آزاده آن است آنچه در فضای اسارت اتفاق افتاده و از دید مسوولان نیز پنهان مانده در معرض دید مردم قرار بگیرد. یکی از این برنامه ها، مبحث کتاب است.

 

پیام آزادگان:  حال که گفت و گوی مان به مبحث کتاب کشیده شد لطفا درباره محتوای کتاب "...ودوباره خورشید" هم قدری توضیح بفرمایید:

کتاب "و دوباره خورشید" روایت دو واقعه به هم پیوسته است. ابتدا واقعه ارتحال امام که بزرگترین ضربه روحی برای اسرا درطول مقاومت  بود زیرا هیچ حادثه ای به اندازه ارتحال امام از جهت تضعیف روحیه آنان موثر نبود و حادثه دوم که به آن پیوسته می شود حادثه انتخاب مقام معظم رهبری است.

 کلیت بحث کتاب "اهمیت رهبری" و تاثیر رهبری در حفظ و انسجام روحیه وحدت در فضای اسارت است. زیرا ما در اسارت از مردم کشورمان فاصله داشتیم و درمتن حوادث و تحولات ارتحال حضرت امام(ره) و پس از آن نبودیم و وجود حضرت امام و اینکه یک رابطه عاطفی عمیقی میان آزادگان و امام(ره) برقرار بود. آزادگان رابطه خالصانه ای با حضرت امام(ره) داشتند.  امام (ره) محور تمام حرکتها و یاد امام(ره) موتور حرکت آزادگان در دوران سخت اسارت بود. آزادگانی که ۸تا۱۰سال در آرزوی دیدار حضرت امام روزهای سخت را سپری می کردند با خبر رحلت حضرت امام(ره) شرایط دشواری برایشان رقم خورد که به هیچ عنوان قابل وصف نیست. تلخی این حادثه و نبود حضرت امام(ره) و  در آن شرایط که همه را دچار حیرانی و یاس  کرده بود و نگرانی اینکه پس از ایشان وضعیت کشور چه خواهدشد، انتخاب مقام معظم رهبری شیرین و روحیه بحش بود و ما را به زندگی عادی بازگرداند. زیرا در وهله اول، مجلس خبرگان رهبری به سرعت تکلیف کشور و نظام را روشن و رهبر را انتخاب کرد. دوم این که، شخصی انتخاب شد که بلامنازع بود یعنی انتخاب،انتخاب درست و شایسته ای بود زیرا مقام معظم رهبری از یاران قدیمی امام(ره) و از برجسته ترین چهره های انقلاب اسلامی، شخصیتی وارسته ومحبوب به جای حضرت امام(ره) انتخاب شد  که آرامش از دست رفته را به ما بازگرداند اما تلخی فقدان امام(ره) درجای خود ماند زیرا با بازگشت مان هم امام(ره) را نخواهیم دید. اما با انتخاب شایسته مقام معظم رهبری به ثبات دل  و جان رسیدیم و یقین داشتیم ایشان هدایت کشتی انقلاب اسلامی را برعهده خواهند گرفت.

 

پیام آزادگان: نوشتن کتاب "...ودوباره خورشید" به لحاظ زمانی چه میزان طول کشیده است.

نوشتن کتاب از سال۹۰  آغاز وتا سال ۹۷ که به چاپ رسید، زمان برده است.

 

پیام آزادگان" آیا برای نوشتن این کتاب با مشکلاتی هم مواجه بوده اید؟

بله. خود موضوع مشکل اصلی بود زیرا ما باید درباره رهبری قلم می زدیم. جایگاه رهبری جایگاه حساسی است که اگر غفلتی صورت می گرفت مسئله بود. روز اول هم بنده به دوستان دیگری پیشنهاد موضوع را داده بودم که  البته پذیرفته نشد و نهایتا خودم این کار را انجام دادم. مطالعه، جمع آوری خاطرات و مصاحبه ها، نامه ها و اشعاری که درباره رهبری مکتوب بود و علی رغم دل نگرانی هایی که وجود  داشت با عنایت پروردگار این کتاب چاپ شد و  امیدواریم اثر قابل توجهی برای خوانندگان باشد.

ساختار کتاب اینگونه است که ابتدا باید از مکتوبات استفاده شود. حدود ۸۵۰جلد کتاب در حوزه آزادگان چاپ شده که مطالعه شد. خاطرات مرتبط آزادگان با این موضوع و همچنین نامه ها و اشعار و همین طور تعداد زیادی مصاحبه که از لابه لای شاید چندین هزارساعت مصاحبه، خاطرات مربوط به حادثه ارتحال حضرت امام(ره) و انتخاب مقام معظم رهبری، استخراج که باز هم از میان این خاطرات تعدادی را انتخاب و گزینش نمودیم و از حالات گفتار به نوشتار تبدیل نمودیم.

هدف از این کتاب توجه دادن خواننده به اهمیت جایگاه رهبری و تاثیر (نبود و بود) را غیرمستقیم بیان  می نماید.

باید یادآوری نمایم بنده به عنوان نویسنده هیچ توضیحی نداده ام اما هرکجا که نیاز به توضیح داشته آن را تفسیر نموده ام و سعی بسیار شده آنچه را که اتفاق افتاده با یک بیان خوب و قلم مناسب نوشته شود.

نکته حایزاهمیت آن است که خاطرات اشخاص حول محور یک موضوع مشخص بیان شده اما جنبه تکرار ندارد و افراد مختلف، با صنف ها و درجات تحصیلی متفاوت و از زوایای دید متفاوت، اتفاقات این دوحادثه را بیان می کنند به این خاطر گاهی راویان در یک اردوگاه و یا یک اطاق زندگی می کنند  که  خاطرات در کلیت شبیه هستند اما جنبه روایت آنها متفاوت است که به نظر بنده وجه تمایز این کتاب است.

 

پیام آزادگان: نوشتن کتاب دفاع مقدس و یا به اختصاص کتابهایی که درحوزه اسارت و فرهنگ ایثار و پایداری نوشته می  شود امروزه به چه میزان مورد اقبال عمومی قرار می گیرد؟

قطع به یقین نوشتن اینگونه کتاب ها اثرگذار است اما باتوجه به این که سرانه مطالعه کتاب در کشورما درحوزه های مختلف نظیر علمی، پژوهشی، داستان، دفاع مقدس و.... با توجه به منابع آمارهای رسمی که موجود است به شدت پایین است و این خاص کتاب های حوزه دفاع مقدس به تنهایی نیست بلکه نقیصه ای ملی است که باید مرتفع شود، اما به نظر بنده به عنوان یک نویسنده که سال ها در حوزه نشر کار و فعالیت داشته و دارم  مبنای کار باید اثری چاپ شود که در شرایط حاضرهم نیز موثر باشد  و به دانسته های جامعه افزوده شود. ولی مهمتر آن که اگر در شرایط حاضر مخاطب هم کم باشد ما باید به عنوان ادای وظیفه برای آیندگان آثار را چاپ کنیم. شاید امروز گرایش به مطالعه کتاب کم باشد اما ممکن است شرایط در آینده متفاوت باشد بنابراین پدیده ای مانند دفاع مقدس در کلیت خود که  شهادت، جانبازی، اسارت و آزادگی است  اگر در آینده به آن مراجعه شود باید منابع آن موجود باشد و به اعتقاد بنده هیچ چیزی در حوزه فرهنگی پایدارتر از کتاب نیست.

 

پیام آزادگان: آیا کتابهایی دیگری از جنابعالی به چاپ رسیده؟

بله ۱۳اثربه نام های  "وصف خورشید"، وصف امام(ره) در اشعار آزادگان که می توان از آن به عنوان یک سند ماندگار نام برده شود.  کتاب اشعار "برای پرستوها"، "اشک پروانه ها"، کتابی است که در سوگ مرحوم حاج آقا ابوترابی سروده شده، کتاب "پیک رهایی" اشعار شاعر آزاده عظیم زاده که ویراستاری و تنظیم شده،  کتاب"حجت اسلام" خاطرات آزادگان و نیروهای صلیب سرخ درباره حاج آقا ابوترابی است، "پاداش و کیفر" خاطرات آزاده اسماعیل شمس و کتاب "آزاده قهرمان" که درقالب نوشتاری و تصویری با موضوع حماسه شهید شهسواری است که لحظه اسارت و در دل دشمن شعار "مرگ برصدام" را سرمی دهد که این کتاب برای سنین کودک و نوجوان به چاپ رسیده است. کتاب "به لطافت باران"، "بشنو از نی"، "خنده بر زنجیر" ... نیز از دیگر کتاب های نوشته شده می باشد.

 

پیام آزادگان و صحبت پایانی دکتر کیانی:

مذهب شیعه با رهبری مذهب از پیامبراعظم(ص) شروع، سپس به ایمه اطهار(ع) و امام زمان(ع) که امروز در غیبت هستند و نایب ایشان مقام معظم رهبری، در هیچ مکتب و مذهبی جامعه ای اینگونه ثبات بخش و تعادل آفرین نبوده است. "رهبری" با آگاهی و اشرافی که بر امور دارد جلوی بسیاری از انحرافات را می گیرد. در دوره بعد از انقلاب اسلامی  این رهبری در وجود امام خمینی(ره) با آن خصایص و جایگاه بلندی که ایشان داشتند تجلی می یابد و بعد از حضرت امام(ره) این نقش را مقام معظم رهبری به خوبی ایفا کردند و در بسیاری از حوادث و اتفاقات به شایستگی  وجه تعالی بخشی را از خود بروز دادند و تعادل جامعه را حفظ نمودند و در بسیاری از مواقع با وجودی که بسیاری از سیاسیون به شدت نگران و مضطرب می شدند حضور و تدابیر رهبری  آرامش را به جامعه بازگردانده بنابراین اگر خواهان حفظ ثبات جامعه هستیم باید جایگاه رهبری را حفظ و آن را تقویت نماییم.

امیدوار هستم مطالعه این کتاب این پیام را به مخاطبان خود برساند که بود و نبود رهبری چه تاثیری درسرنوشت جامعه می تواند داشته باشد.

 

مصاحبه از : صنوبر محمدی

 

 

 

 

اضافه کردن دیدگاه جدید