برگزاری نشست خبری «سرباز کوچک امام»

۱۳۹۶/۱۲/۲۲

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیام آزادگان ، نشست خبری کتاب «سرباز کوچک امام»، کتاب تقریظ گرفته از مقام معظم رهبری(مدظله) صبح امروز، در مؤسسه پیام آزادگان برگزار شد.

 

بیژن کیانی مدیر انتشارات پیام آزادگان صبح امروز در نشست خبری کتاب «سرباز کوچک امام» خاطرات آزاده مهدی طحانیان که توسط رهبر معظم انقلاب تقریظ شده, در سخنانی با اشاره به تاریخچه تاسیس موسسه پیام آزادگان گفت: موسسه پیام آزادگان به دنبال یک ضرورت و گردآوری گنجیه‌های ارزشمند آزادگان و خلاء موسسه‌ای جهت جمع‌آوری این اسناد گرانبها در سال ۸۴ توسط جمعی از آزادگان در تهران تاسیس شد.  این موسسه در طول این سالها به تولیدات مختلفی از جمله فیلم، کتاب و برگزاری مناسبت‌های فرهنگی در خصوص آزادگان داشته است.

وی افزود: زمانی که موسسه به حوزه نشر و جمع‌آوری اسناد رسید، بنا به ضرورت در سال ۸۶ انتشارات پیام آزادگان را تاسیس کرد که در طول این ۱۰ سال از ۸۵۰ عنوان کتاب چاپ شده با موضوع آزادگان در سراسر کشور ۱۹۰ عنوان مربوط به موسسه پیام آزادگان است که یک چهارم کل کتابهای دفاع مقدس با موضوع آزادگان را شامل می‌شود. در سال آینده نیز ۷ عنوان کتاب در این زمینه چاپ و منتشر خواهد شد.

مدیر انتشارات پیام آزادگان بیان کرد: حدود ۱۰ هزار ساعت مصاحبه صوتی و تصویری از آزادگان جمع‌آوری شده است و این مصاحبه‌ها به منظور پژوهش سازماندهی شده و به ۴۰ موضوع برجسته تقسیم‌بندی شده و در اختیار پژوهشگران قرار گرفته است.

کیانی در ادامه به کتاب سرباز کوچک امام اشاره کرد و گفت: یکی از کتابهای این انتشارات کتاب سرباز کوچک امام است که خاطرات آزاده مهدی طحانیان را روایت می‌کند. این کتاب بیش از دو سال زمان برد و در سال ۹۱ به چاپ رسید و مقام معظم رهبری این کتاب را مورد توجه خود قرار داده و آن را تقریظ کرده است که ما از لطف و توجه ایشان به موضوعات دفاع مقدس و خصوصا آزادگان تقدیر و تشکر را می‌کند. خوشبختانه این کتاب در کمتر از یک ماه از چاپ شانزدهم رسیده است.

وی افزود: نظر رهبر انقلاب  در همه حوزه‌ها موثر بوده اما در حوزه آزادگان این متنی که در خصوص کتاب نوشتند حقیقتا خستگی کلیه دست‌اندرکاران  این موسسه را با وجود مشکلات از تن به در کرد و رویکرد جدیدی را پیش روی موسسه قرار داد.

در ادامه محمدرضا سنگری از اساتید دانشگاه و پژوهشگران حوزه ادبیات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در سخنانی دفاع مقدس را به عنوان یک قطعه درخشان برشمرد که بدون مسئله اسارت بی‌هویت خواهد بود.

وی گفت: آزادگان چهره روشن دفاع را در دوران اسارت نشان دادند و ایران کوچکی را در دوران اسارت تشکیل دادند که البته مقاومت و مبارزه آنها به مراتب سخت‌تر از حضور در جبهه‌های جنگ بود.

سنگری گفت: طبق فرموده رهبری آزادگان الماسهای صیقل خورده‌ای هستند و رزمندگان ازاده همیشه تصویری از کربلا را به یاد دیگران می‌اندازند.

این استاد دانشگاه اظهار کرد: یک بخش از این آزادگان نوجوانان تشکیل می‌دهند که مهدی طحانیان یکی از آن آزادگان است و من آن را همان حسین فهمیده جبهه می‌دانم.

وی به کتاب سرباز کوچک امام اشاره کرد و گفت: این کتاب که به همت موسسه پیام آزادگان به چاپ رسیده همت سترگ و ستودنی را بهدنال داشته که در طی بیش از ۴ سال فعالیت برای تولید این کتاب به اثری زنده و ارزنده و کاری بسیار شاخص تبدیل شده است.

 

این پژوهشگر انقلاب اسلامی و دفاع مقدس حوصله و شکیبایی راوی و نگارنده در ۳۵۰ ساعت مصاحبه و بازخوانی و دقت و وسواس علمی، طرح بیش از ۳۸ هزار سوال در این مصاحبه، استفاده از هم اردوگاهی‌های راوی و مستند کردن آنها، روایت صادقانه و بهره‌گیری از ظرفیت‌های کتابهایی که با این روش به چاپ رسیده را از نقاط برجسته این کتاب برشمرد.

سنگری به موضوع تقریظ مقام معظم رهبری در خصوص این کتاب اشاره کرد و ۱۰ وجه را در خصوص این تقریظ برشمرد.

وی گفت: مقام معظم رهبری واقعا امام مطالعه هستند و من شگفت‌زده پرخوانی ایشان هستم. ایشان کتاب را به صورت دقیق مطالعه کردند و فرمودند که قدر آزادگان را و دفاع مقدس را بدانید. همچنین ایشان در این تقریظ دو میدان را مطرح کردند که یک میدان آن جنگ و یک میدان آن مقاومت است.

وی ادامه داد: روحیه آزادگان به یکی دیگر از وجه‌های این تقریظ است که ایشان آن را مطرح می‌کنند و همچنین تصویری از مظلومیت و شجاعت آزادگان و در عین حال قدرتمند بودن آنها را مطرح می‌کند. ایشان همچنین کتاب را از منظر خباثت دشمن بهتر از کتابهای دیگر دانستند و به این موضوع اشاره کرده‌اند که این کتاب سند با ارزشی از دفاع مقدس و انقلاب اسلامی است. مقام معظم رهبری همچنین معصومیتی که در این کتاب موج می‌زند اشاره کردند و از سست‌پیمانهای مغلوب دنیا دعوت کردند که این کتاب را بخوانند. محال ممکن است که این کتاب را بخوانید و تغییری در فرد ایجاد نشود. همچنین ایشان هم اندوه در مظلومیت آزادگان خوردند و هم شکوهمندی و شوق خود را در این کتاب عنوان می‌کنند . باید از رهبری به پاس عنایتها و هدایتها قدردانی کرد و این تقریظ‌ها مسئولیت‌ها را نیز سنگین‌تر خواهد کرد.

فاطمه دوست کامی خاطره‌نگار این کتاب نیز طی سخنانی گفت: اسارت آقای طحانیان در حزب بعث ۹ سال به طول انجامید و اگر می‌خواستیم هر روز این ۹ سال را یک خط بنویسیم قطعا تعداد صفحات بیشتری را به خود اختصاص می‌داد. البته این کتاب تنها به موضوع اسارت نمی‌پردازد بلکه به دوران کودکی و قبل از اعزام به جبهه و خاطرات آنها تا پس از دوران اسارت و آزادی می‌پردازد. این کتاب ۳ باز بازخوانی شد و پس از ۳ بار کتابی ۷۰۰ صفحه‌ای منتشر شد که اگر خواننده‌ای آن را بخواند مطمئنا به خاطر موضوع جذاب و اثرگذار آن را رها نخواهد کرد.

مهدی طحانیان نیز راوی این کتاب در سخنانی گفت: ۱۲ بهمن امسال بود که همراه راویان کتب دفاع مقدس خدمت حضرت آقا رسیدیم و هر یک از این راویان توضیحاتی در خصوص کتاب های خود دادند. در این دیدار حضرت آقا بیشتر بر روی متن تاکید داشتند. نوبت که به ما رسید حضرت آقا در خصوص کتاب و اثرگذاری کتاب مطرح کردند که مورد توجه قرار گرفت. من خود را یک قطره‌ای از دریای آزادگان می‌دانم و لطف حضرت آقا تنها شامل من نشد که ایشان به این کتاب توجه کردند و من توجه به این کتاب را توجه به همه آزادگان می‌دانم.

وی گفت: سراسر متن تقریظی حضرت آقا درخصوص این کتاب پر از در و گوهر است و زبان من برای تقدیر و تشکر از ایشان واقعا قاصر است.

 

انتهای پیام/

اضافه کردن دیدگاه جدید