برگزاری اولین نشست کتابخوان ویژه آزادگان در فرهنگسرای شفق

۱۳۹۵/۱۲/۰۷

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیام آزادگان ،اولین نشست کتابخوان ویژه آزادگان با حضور تنی چند از راویان و نویسندگان خاطرات آزادگان و جمعی از آزادگان سرافراز و علاقمندان آثار تاریخ شفاهی دفاع مقدس با مدیریت فرزانه قلعه قوند معاون پژوهش موسسه فرهنگی هنری پیام آزادگان برگزارشد. در این نشست که بعدظهر سه شنبه به اهتمام معاونت پژوهش موسسه پیام آزادگان و با مشارکت اداره کل نهاد کتابخانه های عمومی استان تهران، سرای محله و فرهنگسرای شفق در کتایخانه شهید دستغیب این فرهنگسرا برگزار شد، ۹ کتاب خاطرات آزادگان برای حضارمعرفی شد.

 

درآغاز این نشست جانباز وآزاده‌ سرافراز باقرعباسی فارغ التحصیل رشته کارگردانی به ذکر خاطراتی از سیدآزادگان مرحوم ابوترابی و ویژگی‌های اخلاقی ایشان پرداخت. وی کتاب« منشور پاکی و خدمتگزاری» را که به کوشش عبدالمجید رحمانیان به چاپ رسیده است، به عنوان مرجعی برای علاقمندان به شناخت افکار و عقاید مرحوم ابوترابی معرفی کرد.

 

 

کتاب «منشور پاكي و خدمتگزاري» مجموعه ی نسبتا كاملي از سخنراني‌هاي مرحوم حجت‌‌الاسلام علي‌اكبر ابوترابي‌فرد است كه مشتمل بر ۲۳۰ پیام و سخنراني آن مرحوم‌ است .سيدآزادگان مرحوم ابوترابي در ابتدای اسارت حدود ۱۰ ماه در سلو‌ل‌هاي عراق زندان و شكنجه شدند. سپس در طول اسارت، ایشان را به چندین اردوگاه انتقال دادند؛ که همین امر، امکان آن را فراهم آورد تا خط مشي مقاومت اسيران در اسارت‌گاه‌ها، توسط مرحوم ابوترابی ترسيم شود.کتاب «منشور پاكي و خدمتگزاري» نوعي روزشمار از دوران اسارت مرحوم ابوترابي است.

 

 

 در ادامه ی نشست کتابخوان خانم بهجت افراز رئیس وقت اداره جستجوی مفقودین زمان جنگ تحمیلی عراق با ایران، به معرفی کتابهای "چشم تر" و "راه خدمت" که گفتنی های ایشان از آن دوران به ویژه درباره ی ارتباط خانواده ی اسرا و مفقودین جنگ را روایت میکنند، پرداخت. یادآور می شود سید آزادگان مرحوم حجت الاسلام ابوترابی خانم افراز را  "ام الاسراء" ایران نامیدند.

 

از دیگر کتاب‌هایی که در این نشست معرفی شدند میتوان به کتاب های زیر اشاره داشت:

کتاب " ۶۱ " روایتگر خاطرات آزاده دزفولی محمدحسین چینی‌پرداز که به قلم خودشان به نگارش درآمده است. ایشان به مدت ۸ سال و ۵ ماه در اردوگاه‌های عنبر و رمادی اسیر بودند.

کتاب " آبی‌تر از آسمان" روایتگر مبارزات و خاطراتی از شهید حسن حسین زاده موحد که توسط یاران و نزدیکان ایشان بازگو شده است. «مهدی بوبرشاد» یکی از یاران آن شهید به معرفی این کتاب پرداخت.

 

کتاب"علی فرعون" روایتگر مبارزات و خاطراتی از شهید«علی نجفی» تکاور کرد، که توسط یاران و نزدیکان ایشان بازگو شده و به اهتمام آزاده حسن نوری به نگارش در آمده است. از حسن نوری دو کتاب«کشکول دربند» و «سه هزار روز اسارت» نیز توسط انتشارات پیام آزادگان به چاپ رسیده است.

 

علی فرعون، داستان آزاده‌ای است که قبل از شروع رسمی جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، همراه با جمعی دیگر، در جریان مقاومت جانانه در برابر متجاوزین، به اسارت نیروهای دشمن بعثی درآمد. این آزاده ی جوانمرد کرمانشاهی در طول یازده سال اسارت خود اهتمام ویژه ی به خدمت به اسرا و شاد کردن آنها داشت. مرحوم ابوترابی در مورد ایشان فرمودند:

«خدا می‌داند مردی پیدا نمی‌شود که مردانگی، رشادت و حریت« علی» را داشته باشد. خانواده و دوستان هم‌بندش باید به او افتخار کنند. علی کسی بود که در مقابل دشمن، نستوه، مقاوم، پایدار و ناسازگار بود و در مقابل دوستان و خانواده، مهربان و دلسوز. انقلاب ما او را فراموش نخواهد کرد...»

مجموعه ۱۰ جلدی «بانوی انتظار» خاطرات کوتاه و درس آموز بانوانی که بدون تردید می‌توان آن‌ها را قهرمانان گمنام اسارت نامید. بانوانی که صبر و انتظار را به متانت پیوند زدند تا حریم خانه و خانواده از گزند مصون بماند. در این مجموعه ۱۰ جلدی با ازدواج آسان، زندگی ساده دور از تجمل، صبر و انتظار، عفاف و پاکدامنی، تربیت فرزند و سبک زندگی صحیح روبرو هستیم.

 

در معرفی مجموعه ی ۱۰ جلدی بانوان انتظار و آشنایی با گوشه‌ای از  رنج‌ها و زندگی پر فراز و فرود خانواده‌ های آزادگان،

خانم کرمی خواهر خلبان شهید کرمی و همسر آزاده شهید محمد خمامی در نشست کتابخوان سخن گفت. ایشان دارای ۴ فرزند بودند که همسرشان به اسارت درآمد.

 

بخش پایانی نشست کتابخوان،به معرفی دو کتاب «سرباز کوچک امام ره» داستان واقعي و درس آموز آزاده قهرمان«مهدي طحانيان» نوجوان اردستانی و "به سمت پرواز" خاطرات معلم آزاده سیستانی محمدابراهیم اعتصام که به قلم خودش به نگارش درآمده است، اختصاص یافت.

كتاب«سرباز کوچک امام ره» راوي خاطرات مهدی طحانیان است كه در گذشته‌اي نه چندان دور با امتناع جسورانه‌اش از مصاحبه با «ناصره شارما» يك خبرنگار زن هندي بي‌حجاب درآن شرايط وحشتناك و خفقان‌‌‌آور به چهره‌اي بين‌المللي تبديل شد. این کتاب به اهتمام« فاطمه دوست‌کامی» توسط انتشارات پیام آزادگان به چاپ رسیده است.

محمدابراهیم اعتصام راوی و نویسنده ی کتاب به سمت پرواز نیز از اسرای مفقودالاثر اردوگاه ۱۲ تکریت بوده است. این آزاده سرافراز در سمت معاون و مدیرکل آموزش‌وپرورش استان سیستان‌وبلوچستان، مدرس مراکز تربیت معلم این استان و معاون فرهنگی و پرورشی سازمان آموزش و پرورش استثنائی در وزارت آموزش و پرورش کشور فعالیت داشته است  و در حال حاضر نیز در سمت معاون فرهنگی امور استان‌های کانون مدارس اسلامی کشور فعالیت دارد.

 

در پایان نشست کتابخوان آزاده و جانباز«علی نیکنام» مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی تهران طی سخنانی از برگزاری این نشست ابراز خرسندی نمود. وی همچنین با تقدیم لوح تقدیر و هدایایی از راویان کتاب‌های معرفی شده تجلیل به عمل آورد.

 

 

پایگاه اطلاع رسانی پیام آزادگان

 

اضافه کردن دیدگاه جدید