بازتاب گسترده رونمایی سمفونی آزادگان در رسانه ها

۱۳۹۵/۱۰/۱۴

شب به یاد ماندنی مراسم باشکوه رونمایی سمفونی"آزادگان، سرزمین دلاوران" درتالار وحدت بازتاب گسترده ای در رسانه های کشور داشته است که گزیده ای از آنها رامرور می کنیم:

روزنامه ایران

 

ارکسترسمفونیک تهران دراجرای پوئم- سمفونی «سرزمین دلاوران» یکی از بهترین اجراهای خود را به روی صحنه برد. این اجرا توانست رشادت‌های آزادگان هشت سال دفاع مقدس را بخوبی به روی صحنه ببرد. در این اثر که یکی از ساخته‌های آقای احمد پژمان است بار دیگر توانستیم شاهد آثار زیبایی از ایشان باشیم که همیشه غافلگیری ویژه‌ای داشته است. به نظر من بهتر است به ساخت چنین آثار ارزشی، بیشتر پرداخته شود و بسیار مهم است که از زاویه‌ای دیگر و با یک برداشت عاطفی جدید با کارهای ارزشی روبه‌رو شویم و به آن بپردازیم.

 

شامگاه دوشنبه ۱۳دی ماه تالار وحدت میزبان اجرای یک موسیقی متفاوت و با ارزش بود.ارکستر سمفونیک تهران درتازه‌ترین اجرای خود با به روی صحنه بردن قطعاتی همچون «نیایش»، «آغاز نبرد»، «دربند دشمن»، «نبرد دلیران» و«جشن» از بزرگمردانی روایت کرد که درطول هشت سال جنگ تحمیلی جانفشانی‌های بسیاری برای سرزمین ایران داشته‌اند. به گزارش «ایران»؛ آیین رونمایی پوئم سمفونی «سرزمین دلاوران» به آهنگسازی احمد پژمان، شعروکلام عبدالجبار کاکایی واجرای ارکستر سمفونیک تهران به رهبری شهرداد روحانی با حضور سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، خانواده‌های آزادگان و شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزار شد.
نام بلنداحمد پژمان درموسیقی ایران
درابتدای این برنامه فریبرز خوب‌نژاد مدیرمؤسسه فرهنگی هنری پیام آزادگان گفت: طرح اولیه «پوئم سمفونی آزادگان»،« صبرو پایداری» نامگذاری شده بود اما به سبب عشق وعلاقه استاد احمد پژمان به کشور ایران و رزمندگان ۸سال دفاع مقدس و نام بلندی که این هنرمند در موسیقی ایران دارد «سرزمین دلاوران» نام گرفت. پس از آن با قرار گرفتن ارکسترسمفونیک تهران به رهبری شهرداد روحانی برروی صحنه این قطعات به روایت عبدالجبار کاکایی وهمراهی گروه کر به رهبری رازمیک اوحانیان و مهدی قاسمی اجرا شد.
حمایت مسئولان فرهنگی از آثار با ارزش
در ادامه شهرداد روحانی پس ازاجرای این قطعات ضمن تشکر ازساخت اثر«سرزمین دلاوران» به آهنگسازی احمد پژمان گفت: این اثر جاودانه برای عزیزانی است که با فداکاری‌های خود اجازه ندادند حتی یک وجب از این خاک عزیز به دست دشمنان بیفتد. وی خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: آقای وزیر چنین آثار بسیار ارزشمندی نیاز به حمایت بیشتری دارند و امیدوارم شرایط به گونه‌ای فراهم شود که این قطعه در تمامی شهرهای ایران و حتی درعرصه‌های بین‌المللی اجرا شود. پس ازآن با اهدای دسته گل ازسوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از سازندگان این اثر قدردانی شد.
نسل جوان ما به نشاط نیاز دارد
صالحی امیری وزیرفرهنگ وارشاد اسلامی درحاشیه این مراسم ضمن ابراز خرسندی از این اجرا گفت: امشب شب بسیار زیبایی بود و به طور حتم حاصل تلاش چند ماهه دوستان هنرمند است تا تجلیلی از آزادگان سرافراز جنگ تحمیلی و انقلاب اسلامی داشته باشند. وی ادامه داد: امروز بیش ازهرزمان دیگری به ضرورت گسترش گروه‌های موسیقی و ارکسترها درسطح ملی نیازمندیم. نسل جوان ما امروز به نشاط نیازدارد و موسیقی یکی از کانون‌های اصلی نشاط نسل جوان است. موسیقی ما درحوزه آیینی، مقامی، سنتی و قومی و بومی وهمچنین موسیقی ارکسترالی که شاهد اجرای بسیار ارزشمند آن بودیم، حامل این پیام است که جامعه ایران بیش ازهر زمان دیگری به نشاط، تعامل و تأمین نیازفرهنگی ازمجرای موسیقی و سایرحوزه‌های هنرمانند سینما، شعرونقاشی نیازمند است.
برنامه‌های جشنواره موسیقی فجر موجزتر و مشخص‌تر اعلام شود
علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیزدرجمع خبرنگاران در مورد جلسات روزهای گذشته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با مدیران معاونت هنری گفت: در جلسه اول آقای وزیر که به جلسه مدیران اختصاص داشت، ایشان به موضوعات راهبردی وزارتخانه و پرهیز از تصدی گری دولت پرداخت و درباره این موضوع مواردی بیان کرد. وی به جلسه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با شورای سیاستگذاری جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر اشاره کرد و گفت: قطعاً دیدار مسئولان جشنواره با یک مقام عالی وزارتخانه از سویی می‌تواند انگیزه بیشتری برای کار کردن ایجاد کند و از طرفی جناب وزیر درجریان ریز کاری هایی که در جشنواره انجام می‌شود قرار می‌گیرد. به هر ترتیب آقای وزیر تأکید دارند که لزومی ندارد در برگزاری جشنواره‌ها همه کارها را دولت انجام دهد چرا که در بسیاری موارد می‌توان کارها را به صنوف واسپاری کرد.
مرادخانی به دیدار چند روز گذشته صالحی امیری با دست اندرکاران جشنواره موسیقی فجر اشاره کرد و افزود: در دیداری که با آقای وزیر پیرامون این موضوع داشتیم موضوع جداسازی جشنواره‌های تخصصی موسیقی نیز به ایشان ارائه شد. به هر حال ما سعی کردیم که بتدریج به جایی برسیم که جشنواره‌های موسیقی را در طول سال و در یک جریان کلی دنبال کنیم و در جشنواره موسیقی فجر نیز بتوانیم نگاه متفاوت تری از گذشته داشته باشیم.
علی مرادخانی درپاسخ به این سؤال که با وجود واگذاری جشنواره موسیقی فجر به خانه موسیقی آیا آیین نامه مشخصی برای آن تعریف خواهد شد، به «ایران» گفت: قطعاً وجود دارد و باید برای آن، فضای کاری که درهمه جشنواره‌های دنیا مرسوم است ایجاد شود. گاهی اوقات انتظارمی رود جشنواره در فضای رقابتی قرار بگیرد و بر آن مبنا معمولاً یک اساسنامه یا آیین نامه‌ای تعریف می‌شود. در واقع جشنواره‌ها با توجه به رویکرد، کلیت واصولی که دارند عمل می‌کنند اما طبق صحبتی که با آقای فرزاد طالبی (رئیس دفتر موسیقی) و دیگر دوستان داشتیم قرار شد برنامه‌های جشنواره موسیقی فجر موجزتر و مشخص‌تر اعلام شود تا وقتی وارد بخش‌های غیر دولتی شد جزئیات آن روشن ترشود.
فریدون شهبازیان، سیدعباس سجادی، نادر مشایخی و محمد سریر از میهمانان این برنامه بودند.

خبرگزاری قران:

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) مراسم رونمایی از سمفونی «آزادگان»(سرزمین دلاوران) شامگاه دوشنبه ۱۳ دی در تالار وحدت و در حضور سیدعلی صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و چند تن از مسئولان فرهنگی و هنری با اجرای ارکستر سمفونیک تهران به رهبری شهرداد روحانی در تالار وحدت برگزار شد.

در ابتدای این مراسم فریبرز خوب‌نژاد، در سخنان کوتاهی با اشاره به اینکه ساخت این سمفونی که از جمله آثار احمد پژمان از پیشکسوتان موسیقی و آهنگسازی است به همت این مؤسسه و با مشارکت بنیاد رودکی صورت گرفته است گفت: این مؤسسه را باید از جمله یادگارهای فرهنگی سید آزادگان مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی اکبر ابوترابی به حساب آورد  که در زمینه‌های گوناگون فرهنگی و هنری با موضوع ترویج فرهنگ ایثار و مقاومت فعالیت می‌کند و تاکنون ۱۵۰ عنوان کتاب و ۸۰ عنوان فیلم مستند از جمله محصولات این مؤسسه است.

وی گفت: در حوزه موسیقی نیز اثر فاخری را که تا چند دقیقه دیگر خواهید شنید از جمله تولیدات این مرکز بود که به نام سمفونی «آزادگان» نامیده شد اما از آنجا که احمد پژمان اعلام کرد که علاقه شدیدی به میهن دارد و لذا دوست دارد که نام این سمفونی را «سرزمین دلاوران» بگذارد که در نتیجه این سمفونی به نام«آزادگان، سرزمین دلاوران» نامگذاری شد.

خوب نژاد تصریح کرد: این سمفونی همانطور که گفته شد ساخته احمد پژمان با شعری از عبدالجبار کاکایی و رهبری شهرداد روحانی توسط ارکستر سمفونیک تهران تولید و به اجرا درخواهد آمد. اصرار داشتیم که این اثر پیش از جشنواره موسیقی فجر به شکل مجزا به اجرا درآید تا اهمیت آن تحت‌الشعاع سایر جشنواره‌های فرهنگی و هنری قرار نگیرد.

براساس این گزارش در ادامه اعضای ارکستر سمفونیک تهران بر روی سن تالار وحدت مستقر شدند و این سمفونی در ۵ قطعه به رهبری شهرداد روحانی نواخته شد. البته در ابتدای هر قطعه عبدالجبار کاکایی؛ شاعر انقلابی و آئینی به دکلمه شعر خود پرداخت و به دنبال آن موسیقی هر قطعه به شرح زیر نواخته شد:

قطعه نخست: نیایش

این قطعه با استفاده از همخوانی گروه کر و شعر معروفی با مطلع «به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه برنگذرد» آغاز می‌شود که در اصل منطبق با مفهوم قطعه، موسیقی نیز به لحاظ تماتیک به نوعی فضاسازی عارفانه در ستایش و مدح پروردگار می‌پردازد.

شاعر در دکلمه آغاز این قطعه و در قالب واژگانی به بزرگی و اقتدار جایگاه ذات الهی می‌پردازد و او را چنان که هست یعنی پیش از آنکه هر چیزی به وجود آید، وجود داشته است وصف می‌کند و او را ناظر و قادر بر وقوع هر رویدادی در جهان برمی‌شمرد.

قطعه دوم: آغاز نبرد

شاعر در سرایش این قطعه از ادبیات کهن ایرانی و وقایع موجود در شاهنامه حکیم ابوالقاسم فردوسی به‌ویژه وجوه حماسی آن و نبردها و کارزارها بسیار وام گرفته است و آن را با میراث ادبی دینی و آئینی و بیشتر از همه حماسه عاشورا به نحوی شاعرانه و هنرمندانه تلفیق کرده است، گاه دم از صف‌شکنی علی(ع) به نیروی ایمان و زور باوز و برندگی ذوالفقار می‌زند و گاه یکه‌تازی رخش رستم را در میدان نبرد با غیوری و سلحشوری رزمندگان در طول هشت سال دفاع مقدس مورد قیاس قرار می‌دهد.

در این قطعه فضای کلی موسیقی نواخته شده توسط گروه ارکستر با استفاده از آلات موسیقی شکلی حماسی به خود پیدا می‌کند و ضرباهنگ آرام آرام از آرامی به اوج رسیده و باشکوه همچون زمانی که خورشید طلوع می‌کند و نخستین اشعه‌های گرمابخش خود را می‌تاباند به ظهور و بروز  می‌رسد.

در این هنگام آرشه کشیده شده بر تار ویولن‌ها ریتم تندی به خود می‌گیرد، سازهای کوبه‌ای غالب بر طنین آهنگ و موسیقی شده و همگی با هم نوید یک صحنه نبردی تمام‌عیار را می‌دهند.

قطعه سوم: در بند دشمن

کاکایی فرازهای این قطعه شعری خود را به همان نحوی که نوشته است با افت و خیز فراوانی دکلمه می‌کند. اساساً فضاسازی شعری و ادبی این قطعه همچون اتفاقی که ممکن است در بند و اسارت برای هر انسان آزاده‌ای بیفتد با افت و خیز و نوسان توأم است.

نت نویسی پژمان برای این قطعه موسیقی نیز حال و هوای مشابهی دارد، افت و خیز زیاد همچون پرنده‌ای که در قفسی محبوس است و برای رهایی خود را بر در و دیوار قفس می‌کوبد، حرکات دست روحانی برای رهبری گروه در نواختن این قطعه نیز شتاب بیشتر و نفس‌گیر به خود می‌گیرد. نوای موسیقی گاه از تب و تاب می‌افتد و گاه زخمه کشیده شده بر تار آلات موسیقی  همچون زخمی که به واسطه ضرب و شتم آزاده‌ای در بند اسارت بر بدن او می‌نشیند حسی چنین دردناک را به مخاطب و شنونده این قطعه از سمفونی منتقل می‌کند.

موسیقی گاه از تب و تاب افتاده و فضای غمباری بر سالن حکمفرما می‌شود همچون زمانی که اسیری زخمی و خون آلود در گوشه سلول انفرادی خود در حالیکه رمقی در جان و تن ندارد به رؤیای رهایی از بند فکر می‌کند و آهی جانگاه به واسطه درد زخمهایش می‌کشد و مدهوش از حال رفته و خاموش می‌شود اما گویا این خاموشی هیچگاه دلیل بر تسلیم شدن او زیر بار ظلم نیست.

قطعه چهارم:  نبرد دلیران

شعر دکلمه شده برای این قطعه معنای ظفر و پیروزی را به ذهن متبارد می‌سازد، پیروزی و فائق آمدن بر یکی از دیگر از مظاهر امتحان الهی، آزاده در بند دشمن و در چریان مرارت‌ها و سختی‌هایی که متحمل شده است گویا از یک امتحان بزرگ الهی سربلند بیرون  آمده است.

این قطعه موسیقی نیز با افت و خیزهای زیادی همراه است و تولدی دیگر را نوید می‌دهد؛ همچون شکفته‌شدن یک غنچه گل که درصدد است تا گلبرگ خارجی و تنیده شده به دور خود را شکافته و به بیرون بجهد و یا همچون جوجه‌ای سر برآورده از تخم و یا تولد نوزادی که پای به جهانی نامفهوم و ناآشنا می‌گذارد.

چنین حالتی، حس و حال اسیری را تداعی می‌کند که دوران اسارت و دربند شدن را پشت سر گذاشته و برای شروعی دوباره و تازه امیدوارانه به آینده‌ای مجهول اما سراسر تازگی و پویایی می‌نگرد.

قطعه پنجم: جشن

هم شعر این قطعه و هم موسیقی آن نوید بازگشت یار و عزیزی را از سفر می‌دهد و اینکه بشارت باد بر چشم انتظارانی که عن‌قریب انتظارشان به سر آمده و به‌زودی چشمانشان با جمال مسافری که آمدنش را لحظه شماری می‌کردند روشن خواهد شد.

 

  تسنیم:

سیدرضا صالحی‌امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شب گذشته دوشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۵ در حاشیه آئین رونمایی از پوئم سمفونی «سرزمین دلاوران» به آهنگسازی احمد پژمان و رهبری شهرداد روحانی در جمع خبرنگاران حاضر شد و گفت: آنچه امشب در تالار وحدت شنیدیم به طور حتم حاصل تلاش چند ماهه دوستان هنرمندی بود که بتوانند تجلیلی از آزادگان سرافراز جنگ تحمیلی و انقلاب اسلامی داشته باشند. امشب در کنار خود شاهد حضور آزادگان عزیز و خانواده‌هایشان و همچنین وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بودیم که در جمع ما حاضر شدند.

او ادامه داد: امروز بیش از هر زمان دیگری به ضرورت گسترش گروه‌های موسیقی به ویژه ارکستر‌ها در سطح ملی نیازمندیم. نسل جوان ما امروز به نشاط نیاز دارد و موسیقی یکی از کانون‌های اصلی نشاط نسل جوان است. موسیقی ما در حوزه آئینی، مقامی، سنتی و موسیقی ارکسترالی که امشب شاهد اجرای آن بودند موضوعاتی بسیار ارزشمند هستند که همه یک پیام دارند. اینکه جامعه ایران بیش از هر زمان دیگری به نشاط، تعامل و تامین نیاز فرهنگی از مجرای موسیقی و سایر حوزه‌های هنر مانند سینما، شعر و نقاشی نیازمند است. به هر ترتیب من صمیمانه از معاونت هنری وزارت ارشاد، آهنگساز و رهبر ارکستر و به ویژه آزادگان عزیز که امشب با لبخند زیبا در این جمع حاضر بودند تشکر می‌کنم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی حاضر به صحبت کردن درباره جشنواره موسیقی فجر نشد اما وعده داد که زمان خاصی را برای مصاحبه در این باره اختصاص می‌دهد.

موسیقی ما:

شب گذشته «پوئم سمفونی سرزمین دلاوران» ساخته‌ی «احمد پژمان» با رهبری «شهرداد روحانی» - رهبر ارکستر سمفونیک تهران- و با شعری از «عبدالجبار کاکائی» با حضور سیدرضا صالحی‌امیری - وزیر فرهنگ و ارشاد- ، علی مرادخانی – معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی - ، محمود واعظی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- ، خانواده‌های آزادگان و تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و همچنین تعدادی از هنرمندان از جمله «فریدون شهبازیان» - مدیر ارکستر ملی- در تالار وحدت تهران رونمایی شد.

خبرگزاری میزان:

آئین رونمایی از پوئم سمفونی "سرزمین دلاوران" با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، جمعی از هنرمندان و تعدادی از آزاده های سرافراز کشورمان و خانواده آن ها در تالار وحدت برگزار شد.

شهرداد روحانی رهبر ارکستر سمفونیک تهران در این برنامه اظهار کرد: " سرزمین دلاوران"  اثری ماندگار برای عزیزانی است که با فداکاری های خود اجازه ندادند حتی یک وجب از این خاک عزیز به دست دشمنان بیفتد.

ایرنا:

به گزارش خبرنگار موسیقی ایرنا، نشست خبری سازندگان پوئم سمفونی سرزمین دلاوران، روز یکشنبه با حضور استاد احمد پژمان، شهرداد روحانی، عبدالجبار کاکایی و مدیر مؤسسه پیام آزادگان در تالار وحدت برگزار شد.
پوئم سمفونی «سرزمین دلاوران»، اثری است به آهنگسازی استاد احمد پژمان با شعری از عبدالجبار کاکایی که ارکستر سمفونیک تهران به رهبری شهرداد روحانی آن را اجرا کرده است.
این اثر که رشادت ها و مظلومیت های آزادگان دفاع مقدس را روایت می کند، مؤسسه یام آزادگان و بنیاد رودکی تهیه کرده اند.

خبرگزاری فارس:

به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، شب گذشته ارکستر سمفونیک تهران به رهبری شهرداد روحانی از پوئم سمفونی «سرزمین دلاوران» ساخته احمد پژمان را با حضور سیدرضا صالحی‌امیری وزیر  ارشاد، محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، خانواده‌های آزادگان و تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تالار وحدت تهران رونمایی کرد.

شبکه خبر:

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، پوئم سمفونی سرزمین دلاوران با همکاری مشترک موسسه فرهنگی پیام آزادگان و بنیاد رودکی ساخته شده است.
در مراسم رونمایی از این اثر هنری  واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری، مرادخانی، معاون امور هنری وزیر فرهنگ، سعید الفتی، مشاور وزیر فرهنگ در امور ایثارگران و جمعی از ایثارگران، خانواده شهدا و هنرمندان عرصه موسیقی حضور داشتند.

خبرگزاری ایلنا:

به گزارش خبرنگار ایلنا، مراسم رونمایی از پوئم سمفونی (سرزمین دلاوران) شب گذشته (۱۳ دی‌ماه) با حضور سیدرضا صالحی‌امیری (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، سیدمحمود و اعظی (وزیر ارتباطات و اطلاعات)، فرزاد طالبی (مدیرکل دفتر موسیقی)، علی‌اکبر صفی‌پور (مدیرعامل بنیاد رودکی) و علی مرادخانی (معاون امور هنری) در تالار وحدت برگزار شد.

 در ابتدای این مراسم فریبرز خوب‌نژاد با بیان اینکه به رسم ادب از تمام کسانی که در این راه زحمت کشیدند تشکر می‌کنم، اظهارکرد: این موسسه یادگار حجه‌الاسلام ابوترابی‌فرد است که با استفاده از هنر سعی در ترویج فرهنگ مقاومت آزادگان دارد.

العالم:

به گزارش العالم: موضوع سمفونی سرزمین دلاوران رشادت آزادگان هشت سال جنگ تحمیلی است. احمد پژمان آهنگسازی، شهرداد روحانی رهبری ارکستر و عبدالجبار کاکایی ترانه سرایی این مجموعه را بر عهده دارند.

مهر:

به گزارش خبرگزاری مهر: مراسم رونمایی از پوئم سمفونی سرزمین دلاوران شامگاه دوشنبه سیزدهم دی با حضور سید رضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار وحدت برگزار شد. احمد پژمان آهنگسازی، شهرداد روحانی رهبری ارکستر و عبدالجبار کاکایی ترانه سرایی این مجموعه را بر عهده دارند.

بانی فیلم:

به گزارش بانی فیلم، آیین رونمایی از پوئم سمفونی «سرزمین دلاوران» به آهنگسازی احمد پژمان، کلام عبدالجبار کاکایی و اجرای ارکستر سمفونیک تهران به رهبری شهرداد روحانی دوشنبه شب ۱۳ دی ماه با حضور سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، خانواده های آزادگان و تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تالار وحدت تهران برگزار شد.

ایسنا:

به گزارش ایسنا: پوئم سمفونی سرزمین دلاوران شامگاه دوشنبه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار وحدت رونمایی شد.

 

 

 

اضافه کردن دیدگاه جدید