ایران درحال تصمیم‌گیری برای ازسرگیری سفر به سوریه

۱۳۹۵/۱۱/۱۰

سرپرست سازمان حج و زیارت از اعزام هیاتی ایرانی به سوریه در آینده نزدیک خبر داد و گفت: سوریه هنوز پیش‌نویس امنیتی را ارائه نکرده، اما اعلام کرد این پیش‌نویس آماده شده است.

ایران و سوریه از دو سال پیش پرونده ازسرگیری اعزام زائران ایرانی به سوریه را باز کرده‌اند، شرط ایران برای اجرای این پروژه، تهیه پیش‌نویس امنیتی بوده که تا کنون از سوی سوریه ارائه نشده است.

حمید محمدی که به تازگی دیداری با وزیر گردشگری این کشور داشته، از اعلام آمادگی سوریه برای ارائه این پیش‌نویس خبر داد و به ایسنا گفت: از سرگیری اعزام زائران ایرانی منوط به ارائه پیش‌نویس امنیتی است. ما باید پیش از گرفتن هر تصمیمی، آن را بررسی کنیم و هر دو درباره آن به توافق برسیم.

وی همچنین زمان دقیقی را برای اعزام هیات ایرانی به سوریه تعیین نکرد، اما اظهار کرد: این زمان دور نیست. آنها بزودی به سوریه خواهند رفت تا شرایط را بررسی کنند.

سرپرست سازمان حج و زیارت به آمادگی سوریه برای پذیرش زائران ایرانی اشاره کرد و افزود: درحال حاضر زائران و مسافرانی از سایر کشورها همچون عراق، لبنان و حاشیه خلیج فارس به سوریه سفر می‌کنند، طبق آنچه وزارت گردشگری این کشور اعلام کرده شرایط برای سفر مهیا شده، ولی ما هم باید بررسی‌های خودمان را انجام دهیم.

او درباره زمان اعزام زائران ایرانی با توجه به اعلام آمادگی دولت سوریه، گفت: اگر جمع‌بندی بررسی‌ها این باشد که ایمنی و امنیت زائران ایرانی تامین خواهد شد، با توجه به حضور زائران کشورهای دیگر در سوریه، ایران نیز در این‌باره تصمیم می‌گیرد.

محمدی در پاسخ به این سوال که آیا امکان برقراری سفر سوریه تا نوروز ۹۶ وجود دارد، اظهار کرد: فعلا نمی‌توان زمان دقیقی را برای از سرگیری اعزام زائران ایرانی به سوریه تعیین کرد، چراکه هرگونه نظری در این باره منوط به ارائه پیش‌نویس امنیتی سوریه و بررسی هیات کارشناسی است.

سرپرست سازمان حج و زیارت گفت: درصورت برقراری این سفر، یقینا مسیر هوایی اولویت و انتخاب ما خواهد بود.

بشر یازجی - وزیر گردشگری سوریه - نیز در دیداری که روز پنجشنبه، هفتم بهمن ماه با سرپرست سازمان حج و زیارت ایران داشت، از ابراز تمایل زیاد این کشور برای برقراری سفر ایرانی‌ها به سوریه سخن گفت و بیان کرده بود: وقتی آمارهای حضور زائران کشورهای مختلف در سوریه را می‌بینم، احساس ناراحتی می‌کنم که چرا امروز شاهد حضور زائران ایرانی در میان زائران در سوریه نیستیم. از سال ۲۰۱۳ تا کنون با توجه به سفر گردشگران و زائران برخی کشورها به سوریه تا به حال گزارشی نداشته‌ایم  که آسیبی به زائرین و گردشگران خارجی در سوریه وارد شده باشد

این ابراز تمایل درحالی مطرح شده که با وجود آزادسازی شهر حلب، سوریه همچنان صحنه نبرد و شاهد جنگ است.

منبع:ایسنا

اضافه کردن دیدگاه جدید