انجام رایگان ۱۰ هزار و ۶۰۰ کاشت حلزون شنوایی

۱۳۹۸/۰۲/۰۲
هومن نریمانی

مدیر طرح وبرنامه هیأت امنای صرفه‌جویی ارزی در معالجه بیماران از پرداخت ۴۴ میلیون تومان از ۵۰ میلیون هزینه کاشت حلزون شنوایی و کاشت بیش از ۱۰هزار و ۶۰۰ حلزون شنوایی خبر داد.

 

هومن نریمانی به مناسبت هفته سلامت و شعار نخستین روز این هفته مبنی بر دسترسی عادلانه به خدمات سلامت درباره کاشت حلزون ناشنوایی اظهار کرد: یکی از اهداف عالی نظام سلامت در جمهوری اسلامی که در سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری مورد توجه قرار دارد و در مبحث نظام سلامت نیز قید شده توزیع عادلانه خدمات سلامت است که یکی از مصداق‌های آن کاشت حلزون شنوایی محسوب می‌شود.



وی افزود: کاشت حلزون شنوایی از سال ۱۳۷۲ در ایران شروع شده و طی ۲۶ سالی که کاشت حلزون در کشور انجام شده است از ابتدای امر هیأت امنای صرفه‌جویی ارزی به عنوان حامی اصلی و مدیر راهبری این پروژه در کشور بوده است.



نریمانی با بیان اینکه سالانه ۲ تا ۳ هزار کودک ناشنوا و کم شنوا در کشور متولد می‌شوند، عنوان کرد: زمانی‌که خانواده‌های کودک ناشنوا یا کم شنوا به مراکز کاشت حلزون مراجعه می‌کنند، ابتدا برای آنها اقدامات درمانی همچون استفاده از وسایل کمک شنوایی و سمعک انجام می‌شود و اگر اقدامات درمانی پاسخگو نباشد، بیمار کاندیدای کاشت حلزون شنوایی می‌شود.



مدیرکل برنامه ریزی و نظارت هیأت امنای صرفه‌جویی ارزی در معالجه بیماران با اشاره به اینکه سن طلایی کاشت حلزون شنوایی کمتر از ۴ سالگی است، گفت: البته در شرایطی در بالای ۴ سال نیز امکان کاشت حلزون شنوایی وجود دارد.



وی با اشاره به اینکه از سال ۱۳۷۲ تاکنون بیش از ۱۰ هزار و ۶۰۰ مورد عمل کاشت حلزون شنوایی در کشور انجام شده است، افزود: هزینه کاشت حلزون شنوایی، ۵۰ میلیون تومان است که شامل هزینه‌های خرید پروتز، حق العمل جراحی،هتلینگ بیمارستانی و حمایت‌های بعد از کاشت حلزون مانند ۱۰۰ جلسه گفتار درمانی و بازتوانی شنوایی است.



دکتر نریمانی خاطرنشان کرد: هیأت امنای صرفه‌جویی ارزی در معالجه بیماران ۴۴ میلیون تومان از هزینه کاشت حلزون شنوایی را برای این بیماران پرداخت می‌کند و ۶ میلیون دیگر توسط خود خانواده‌ها پرداخت می‌شود.



مدیرکل برنامه ریزی و نظارت هیأت امنای صرفه‌جویی ارزی در معالجه بیماران گفت: در زمینه کاشت حلزون شنوایی در خاورمیانه رتبه اول و در دنیا جز ۱۰ کشور اول هستیم و طی ۴ سال گذشته ۱۵۹ میلیارد تومان توسط هیأت امنای صرفه‌جویی ارزی جهت کاشت حلزون شنوایی برای ۴۲۲۶ هزار کودک در ۱۱ مرکز درمانی سراسر کشور پرداخت شده است و این موضوع در راستای دسترسی عادلانه به خدمات است.



وی یادآور شد: مشکلاتی را در زمینه تحقق بودجه خرید پروتز کاشت حلزون داشته‌ایم به صورتی که در سال‌های ۹۴ و ۹۵ اصلاً بودجه در نظر گرفته شده تحقق پیدا نکرده و در سال ۹۶ نصف بودجه و در سال ۹۷ از ۵۴ میلیارد تومان ۵ میلیارد تحقق پیدا کرد لذا در سال‌های اخیر هیأت امنای صرفه‌جویی ارزی در معالجه بیماران از محل اعتبارات داخلی خود اقدام به تأمین پروتزهای کاشت حلزون شنوایی کرده و حمایت‌های لازم در این راستا ضروری است.

 

 

* آ 

مهر

 

اضافه کردن دیدگاه جدید