انتقاد اتحادیه اروپا از عربستان به دلیل اعدام شهید شیخ النمر

۱۳۹۴/۱۰/۱۳

اعدام شیخ نمر باقر النمر باعث شعله ور شدن بالقوه تنش‌های فرقه‌ای شود که پیش‌تر ویرانی‌های زیادی را در منطقه به همراه داشته است.

 

 

به گزارش واحد اطلاع رسانی پیام آزادگان، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز شنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که اعدام «شیخ نمر باقر النمر»، نگرانی‌های جدی درباره آزادی بیان و احترام به حقوق سیاسی و شهروندی ایجاد کرده است.

 

«فدریکا موگرینی» ابراز نگرانی کرده که این اقدام باعث شعله ور شدن بالقوه تنش‌های فرقه‌ای شود که پیش‌تر ویرانی‌های زیادی را در منطقه به همراه داشته است.

 

در این بیانیه، اتحادیه اروپا ضمن مخالفت شدید با اعدام تحت هر شرایط و به خصوص در موارد اعدام‌های گروهی، مقامات سعودی را به پیشبرد آشتی میان جوامع مختلف در این کشور فرا خوانده است.

 

شایان ذکر است وزارت کشور عربستان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد ۴۷ نفر از شهروندان عربستانی صبح دیروز (شنبه) در ۱۲ منطقه عربستان اعدام شدند.

 

در بین این افراد که تعدادی از آن‌ها اعضای القاعده هستند، نام شیخ نمر باقرالنمر روحانی برجسته شیعه عربستانی هم بود.

 

شهید شیخ نمر یکی از برجسته‌ترین زندانیان سیاسی عربستان است که در تاریخ ۲۳ مهر ۱۳۹۳ به اتهام انتقاد از حکومت عربستان به اعدام محکوم شد.

 

دادگاه تجدید نظر و دیوان عالی عربستان چندی پیش حکم اعدام شهید شیخ نمر باقرالنمر را تائید کردند که این مساله مورد اعتراض علما، اندیشمندان و سازمان‌های اسلامی و بین المللی قرار گرفت.

 

انتهای پیام/ک

منبع: ابنا

 

اضافه کردن دیدگاه جدید