المنار فلسطین از خنثی سازی طرح کودتا در قطر خبر داد

۱۳۹۳/۰۸/۲۴

به گزارش واحد اطلاع رسانی پیام آزادگان به نقل از تسینم، نشریه فلسطینی المنار نوشت که دستگاه اطلاعاتی قطر یک طرح برای کودتا علیه خاندان حاکم در این کشور را خنثی کرده است.

 

یک منبع مطلع در کشورهای حوزه خلیج فارس به نشریه المنار گفت که دستگاه محافظان ویژه شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر ۱۷ نفر از خاندان حاکم را  به اتهام تهیه طرحی برای کودتا در قطر و سرنگونی امیر این کشور بازداشت کرد.

 

به گفته این منبع، این دستگیری بنا به دستور شخص امیر قطر صورت گرفته است.

 

این منبع افزود که حاکم قطر برای مقابله با نزیکان خود از عشیره المسند کمک گرفته است. خویشاوندان تمیم بن حمد از به قدرت رسیدن وی خرسند نیستند. مادر امیر کنونی قطر از عشیره المسند است.

 

بنابر این گزارش، دستگاه امنیتی قطر منازل اعضای قبیله آل ثانی را زیر نظر گرفته و تعداد زیادی از آنها را از سفر به خارج منع کرده است.

 

این منبع مطلع افزود که تعیین جانشین برای امیر قطر با کشمکش روزافزون در خاندان آل ثانی در ارتباط است.

 

از سوی دیگر برخی رسانه‌ها نیز در این ارتباط نوشتند که قبایل المره، القحاطین، الهواجر علیه خاندان حاکم قطر کودتا کرده‌اند و قطر برای جلوگیری از فرار سران کودتا مرزهای خود را به عربستان بسته است.

 

همچنین این منابع خبر دادند که ۶ نفر از اعضای خاندان حاکم توسط کودتاگران به گروگان گرفته شده‌اند و ارتش در خیابان ها حضور دارد و برخی اخبار نیز از تیراندازی حکایت دارد.

 

شیخ عبدالعزیز بن خلیفه آل ثانی وزیر سابق قطری و عموی شیخ تمیم بن حمد امیر کنونی قطر پیش از این گفته بود شیخ حمد بن خلیفه امیر سابق قطر و حمد بن جاسم نخست وزیر و وزیر امور سابق از قدرت هنوز دور نشده اند. کسانی هم که می گویند این دو قدرت را کنار گذاشته اند سخنانشان بی پایه و اساس است، و شیخ تمیم امیر کنونی قطر تنها امیر این کشور است تا از میهمانان دولت استقبال رسمی به عمل آورد.

 

این وزیر سابق نظام قطری و عضو خاندان حاکم در ادامه در تشریح نحوه تسلط نیروهای گارد سابق بر گلوگاه های نظام گفت: گزافه گویی نیست این یک امر واقعی است که در قطر روی داده است، هم اکنون العطیه وزیر خارجه قطر برای تصمیم گیری همواره به نزد حمد بن جاسم می رود و تصمیم در این رابطه را از تمیم نمی گیرد.

 

وی افزود: کسانی که امور امنیتی قطر را اداره می کنند مردان حمد بن خلیفه هستند و وزیر امنیت داخلی کنونی قطر در این ماجرا هیچ نقشی ندارد، وی تنها بر بخش رفت و امد خودروها در خیابان های قطر و عملکرد نیروهای پلیس قطری نظارت می کند.

انتهای پیام/ر

اضافه کردن دیدگاه جدید