افغانستان لانه جدید داعش/حضور تروریست‎های فرانسوی تایید شد

۱۳۹۶/۰۹/۱۹
به نقل از فرانس پرس

گزارشهای تایید شدهای از حضور تروریستهای فرانسوی در مناطق شمالی افغانستان، به فرضیه تبدیل این کشور بحران زده به آشیانه جدید داعش، دامن میزند.

 

 

 به نقل از فرانس پرس، منابع بین‌المللی و همچنین محلی افغانستان می‌گویند شماری از تروریست‌های تابع فرانسه یا الجزایر که سابقه حضور در سوریه را داشته‌اند، به افغانستان آمده و به داعشیهایی پیوسته‌اند که در مناطق شمالی این کشور، پایگاه تشکیل داده‌اند.

این نخستین بار است که حضور تروریست‌های فرانسوی در افغانستان تایید می‌شود و تاکیدی است بر تحقق این احتمال که بعد از پاکسازی عراق و سوریه، اعضای خارجی داعش به افغانستان پناه برده‌اند.

این درحالی است که فرانسه از سال ۲۰۱۵ به این سو، شاهد حملات تروریستی فجیعی بوده است و نمی‌داند با تروریست‌هایی که قصد مراجعت به وطن را دارند، چگونه برخورد کند.

به گفته فرمانداری ولایت «جوزجان»، تروریست‌های فرانسوی و الجزایری، بعد از ورود به خاک افغانستان، به منطقه «درزاب» رفته‌اند که تحت کنترل داعش است.

در میان این میهمانان ناخوانده، حداقل ۲ زن داعشی حضور دارد و تروریست‌هایی با اصالت چچنی و ازبکستانی هم در میان آنها رؤیت شده است. با این حال، شمار داعشی‌های فرانسوی‌ که در حال حاضر به افغانستان رفته‌اند، هنوز مشخص نیست.

این درحالی است که «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه، دیروز در مصاحبه با «بی اف ام» شمار اعضای فرانسوی داعش را که در عراق و سوریه حضور دارند، حدود ۵۰۰ نفر اعلام کرد و گفت: بازگشت آنها به فرانسه، کار آسانی نخواهد بود.

گفتنی است، «فلورانس پارلی» وزیر دفاع فرانسه نیز پیشتر از لزوم کاهش سطح افراطی‌گری این دسته از اتباع فرانسوی سخن گفته و در عین‌حال با بیان این مطلب که «بهتر است همه آنها در جنگ بمیرند» از دشواری برای حصول این هدف خبر داد.   

اضافه کردن دیدگاه جدید