اخطاريه ويژه سازمان هواشناسي درخصوص آغاز بارش برف وباران از فردا

۱۳۹۰/۱۱/۲۶

مديركل هشدارسريع سازمان هواشناسي خبرداد:
بارش شديد برف وباران وآبگرفتگي معابر درحداقل۲۳استان
اخطاريه ويژه سازمان هواشناسي درخصوص آغاز بارش برف وباران از فردا

 

 

مديركل پيش‌بيني و هشدار سريع سازمان هواشناسي نسبت به بارش شديد باران، آبگرفتگي معابر، بارش برف و اختلال در تردد در حداقل ۲۳ استان كشور هشدار داد.

مهندس عبدالرضا اميدوار شهري روز سه‌شنبه، با اشاره به اينكه بر اساس نقشه‌هاي پيش‌يابي در روز چهارشنبه در اغلب نقاط كشور جوي آرام حاكم بوده و دماي هوا به صورت نسبي افزايش مي يابد گفت: در عين حال با ورود يك سامانه بارشي به كشور در غرب و شمال غرب ابرناكي و بارش برف و باران آغاز مي‌شود و تا اواخر وقت چهارشنبه گسترده بارش‌ها به دامنه‌هاي زاگرس مركزي و جنوبي، جنوب غرب، دامنه‌هاي جنوبي البرز و سپس در روز پنجشنبه به نواحي مركزي، سواحل شمالي و شمال شرق، شرق و جنوب كشور نيز مي‌رسد.

وي افزود: در روز جمعه در نوار غربي كشور از تراكم ابرها موقتا كاسته شده و سامانه بارشي در نيمه شرقي كشور فعال خواهد بود.

مديركل پيش‌بيني و هشدار سريع سازمان هواشناسي كشور با تاكيد بر اينكه در روز چهارشنبه در دامنه‌هاي زاگرس مركزي و غرب كشور و در روز پنجشنبه در دامنه‌هاي زاگرس جنوبي و در روز جمعه در شرق كشور بارش‌ها شدت بيشتري خواهند داشت خاطرنشان كرد: در عين حال در روز پنجشنبه نيز خليج‌فارس مواج پيش‌بيني شده و طي روزهاي پنجشنبه و جمعه در جنوب غرب كشور پديده گرد و خاك انتظار مي‌رود.

وي با اشاره به اخطاريه ويژه سازمان هواشناسي گفت: بر اين اساس در روز چهارشنبه در استان‌هاي لرستان، چهارمحال و بختياري، كهگيلويه و بويراحمد،‌ ايلام، كرمانشاه، مركزي، همدان، كردستان و جنوب آذربايجان غربي به سبب بارش برف، اختلال در تردد جاده‌هاي كوهستاني و به سبب بارش باران، آب گرفتگي معابر در نواحي گرمسيري پيش‌بيني مي‌شود.

مديركل پيش‌بيني و هشدار سريع سازمان هواشناسي كشور تاكيد كرد: در روز پنجشنبه نيز در استانهاي لرستان، چهارمحال و بختياري، كهگيلويه و بويراحمد، يزد، خراسان جنوبي، آذربايجان غربي، شمال استان‌هاي خوزستان، كرمانشاه و فارس، غرب استانهاي كردستان و اصفهان و جنوب استان خراسان رضوي و با شدت كمتر در استانهاي آذربايجان شرقي، زنجان، قزوين، البرز، تهران، قم و شمال استان كرمان به سبب بارش برف، اختلال در تردد جاده‌هاي كوهستاني به سبب بارش باران، آبگرفتگي معابر عمومي در نواحي گرمسيري اين استانها پيش‌بيني شده است. از سوي ديگر از عصر پنجشنبه تا جمع نيز وزش باد شديد همراه با گرد و خاك در استان سيستان و بلوچستان، جنوب استان كرمان و شرق استان خراسان رضوي انتظار مي‌رود.

وي گفت: بر اين اساس در روز چهارشنبه آسمان تهران نيمه ابري به تدريج ابري در پاره‌اي نقاط با بارش باران و برف گاهي با وزش باد پيش‌بيني شده است كه حداقل و حداكثر دما در اين روز به يك و ۸ درجه سانتيگراد بالاي صفر مي‌رسد. از سوي ديگر آسمان پايتخت در روز پنجشنبه نيز با حدود ۳ درجه كاهش دما، ابري همراه با بارش باران و برف در اوايل شب نيمه ابري با وزش باد پيش‌بيني شده كه حداقل و حداكثر دما در اين روز به ۱- و ۵ مي‌رسد.

مديركل پيش‌بيني و هشدار سريع سازمان هواشناسي كشور تاكيد كرد: در روز چهارشنبه سردترين استان كشور، خراسان شمالي با ۹ درجه سانتيگراد زير صفر و گرمترين استان هرمزگان با ۲۴ درجه سانتيگراد بالاي صفر خواهند بود. از سوي ديگر در روز پنجشنبه نيز حداقل دماي ۱۴ استان كشور به زير صفر خواهد رفت.