"آسمان" بلیت تخفیف‌دار ایثارگران را محدود کرد

۱۳۹۴/۰۴/۰۹

به گزارش واحد اطلاع رسانی پیام آزادگان ، اوایل اردیبهشت امسال  سازمان هواپیمایی کشوری طی بخشنامه‌ای همه ایرلاین‌های داخلی را ملزم به ارائه بلیت تخفیف‌دار به ایثارگران کرده که هم‌اکنون فقط دو شرکت هواپیمایی ایران‌ایر و آسمان بلیت‌های تخفیف‌دار را در اختیار ایثارگران قرار می‌دهند.

 

سازمان هواپیمایی کشوری در این بخشنامه که به‌استناد ماده ماده ۴۱ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران اعلام کرد با عنایت به تصویب قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران مصوب ۱۳۸۶، سازمان هواپیمایی کشوری شرکت‌های هواپیمایی را ملزم به اجرای ماده ۴۱ این قانون کرد که براساس آن نیمی از بهای بلیت از ایثارگران دریافت خواهد شد.

 

طبق ماده ۴۱ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر، آزادگان و خانواده‌های شاهد و خانواده جانبازان ۷۰ درصد در صورت مسافرت داخلی از طریق هریک از شرکت‌های دولتی یا خصوصی هواپیمایی، راه‌آهن و کشتیرانی با ارائه کارت ایثارگری یا معرفی‌نامه بنیاد از پرداخت ۵۰ درصد هزینه مسافرت معاف هستند.

 

مطابق تبصره ۲ ماده  ۴۱ قانون مذکور، مشمولان این ماده در پروازهای خارجی با معرفی‌نامه بنیاد برای یک بار در سال از ۵۰ درصد تخفیف مستقیم بهای روز فروش بهره‌مند هستند.

 

این در حالی بود که همان زمان فقط دو شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) و آسمان بلیت‌های تخفیف‌دار در اختیار ایثارگران، جانبازان ۲۵ درصد به بالا، آزادگان و خانواده‌های شاهد و خانواده جانبازان ۷۵ درصد قرار می‌دادند.

 

با گذشت حدود دو ماه از این اتفاق خبر می‌رسد که هواپیمای آسمان به تکلیف قانونی خود در این زمینه به‌وصرت ناقص عمل می‌کند. ماجرا از این قرار است که این ایرلاین‌ برای در پروازهای خود فقط ۵ سهمیه برای ایثارگران در نظر گرفته است. این در حالی‌است که به گفته شماری از مسافران پروازهای هواپیمایی آسمان تقریبا خالی بوده و این ایرلاین می‌تواند به تعداد بیشتری ایثارگر خدمات نیم بهای بلیت را ارائه دهد.

 

گرچه هم‌اکنون اکثر شرکت‌های هواپیمایی داخلی به ایثارگران؛ جانبازان ۲۵ درصد به بالاتر، آزادگان و خانواده‌های شاهد و خانواده جانبازان ۷۰ درصدی خدماتی ارائه نمی‌دهند اما باید این نکته را مد نظر قرار داد که بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز باید بخشی از مبلغ تخفیف ارائه شده به ایثارگران را تامین کند.

 

به نظر می‌رسد بخشی از نارضایتی ایرلاین‌های داخلی به همین موضوع برمی‌گردد و لازم است سازمان هواپیمایی کشوری به‌عنوان متولی حمل‌ونقل هوایی کشور نظارت بیشتری به این بخش داشته باشد.

 

انتهای پیام/ج
منبع:ترابرنیوز

اضافه کردن دیدگاه جدید