خاکریز دوازدهم

خاکریز دوازدهم

خاطرات: علیرضا حیدری نسب

خاطره‌نگار: علیرضا حیدری نسب

«خاکریز دوازدهم» روایت لحظه‌های مقاومت و مقابله آزادگان مقاومی است که توسط «علیرضا حیدری نسب» آزاده‌ای از دیار آزادمردان زابل به نگارش درآمده ‌است. علیرضا حیدری‌نسب به عنوان اسیری مفقودالاثر روزهای اسارت خود را در اردوگاه‌های تکریت و موصل سپری کرد.او به همراه چهار برادر دیگرش با حضور در جبهه‌های جنگ، حماسه‌ساز عرصه‌های دفاع مقدس بود و در سال ۱۳۶۷ همراه با برادرش «حمیدرضا» به اسارت درآمد.

علیرضا حیدری‌نسب در «خاکریز دوازدهم» با پرداختن به یکی از مهم‌ترین چالش‌های عصر حاضر یعنی «جنگ نرم» نشان داد که فرزندان آزاده‌ی این مرز و بوم چگونه توانستند از بطن زخم و درد و رنج و محرومیت، دری به سوی مقاومت بگشایند و در شرایط نفس‌گیر موجود و جنگی به مراتب سخت‌تر، اسیر تبلیغات دشمن نشوند. این خاطرات درس‌آموز و غرورآفرین که با استناد به آیات و روایات و تحلیل رویدادها توأم می‌باشد، در ۳فصل در اختیار علاقمندان به این عرصه قرار می‌گیرد.

در بخش‌هایی از کتاب می‌خوانیم:

دیگر ابزار و رسانۀ مؤثر در آن فضای یک نواخت تلویزیون بود که پس از حدود ده ماه برای هر یک از سه قسمت اردوگاه ـ که حدود ده اتاق داشت ـ یک دستگاه از آن را آوردند تا به صورت چرخشی در اختیار افراد هر اتاق قرار گیرد که عمدتاً ساعاتی در ابتدای شب برای مشاهده آماده بود. این تلویزیون معمولاً یکی دو شبکه از کانال‌های تلویزیون عراق را دریافت می‌کرد و برنامه‌هایی چون فیلم‌های مختلف، رقص و آواز و اخبار را پخش می‌نمود. بعضی از فیلم‌ها به هدف مسخره کردن و تصویر ضعف نیروهای ایران به‌ویژه بسیج پخش می‌شد. تلویزیون عراق در بعضی فرصت‌ها و مناسبت‌ها چون سالگرد عملیات‌هایی مانند «عملیات فاو» برخی برنامه‌ها را در بالا نشان دادن قدرت و توفیق عراق نمایش می‌داد. از همه مهم‌تر برنامۀ فارسی تلویزیون عراق شامل برخی اخبار و تحلیل‌ها بود. برنامه فارسی در برخی مقاطع با همکاری منافقان و تحت عنوان "سیمای مقاومت" دریافت می‌شد و...

 

مرکز پخش انتشارات پیام آزادگان۸۸۸۰۷۰۴۶

برای مطالعه این کتاب خواندنی و جذاب می‌توانید  با شماره بالا تماس بگیرید

اضافه کردن دیدگاه جدید