صدای الله اکبر ۲۲بهمن در اسارت

 

 

علی اصغر افضلی، آزاده سرافراز ابرکوهی که حدود ۱۰ سال از عمر خود را در این اردوگاه ها سپری کرده است .به بازگویی گوشه هایی از خاطرات خود از برپایی مراسم دهه فجر در بین اسرای ایرانی پرداخت.

 

در آن روزهای فراموش نشدنی، برنامه ها با شور و حال وصف ناپذیری برگزار می شدند. آن هم در آن شرایط سخت و مملو از رعب و وحشتی که دشمن ایجاد کرده بود.

عراقی ها از اخبار و اوضاع داخل ایران آگاه بودند. آنها می دانستند که ایام دهه فجر برای ایرانیان چه ایام فرخنده و مبارکی است و به خاطر همین مسئله در آن ایام، بر حراست و نظارت اردوگاه شدیدا افزوده می شد ولی به کوری چشم دشمن، همه برنامه ها به نحو احسن و عالی برگزار می شدند.

برای اجرای برنامه ها عده ای ازبرادران داوطلبانه مسئولیت نگهبانی آسایشگاه ها را بر عهده می گرفتند و چهارچشمی مواظب سربازان عراقی بودند تا سایر اسرا بتوانند در آرامش کامل برنامه های خود را اجرا کنند.

برنامه ها نیز متنوع بود و شامل صوت و حفظ قرآن، احکام، کلمات قصار نهج البلاغه، سرود، تئا تر، ورزش رزمی، فوتبال، والیبال، بسکتبال، پینگ پنگ و کشتی، دکلمه و شعر می شد.

خوب یادم هست که در ۲۲ بهمن یکی از سالهای خا طره انگیز اسارت، یک گروه سرود ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفری از برادران خوش صدا، سرود خاطره انگیز و فراموش نشدنی ( الله الله الله ، لااله الا الله ، ایران ایران ایران ، رگبار مسلسلها .....) را آن چنان زیبا ، پر شکوه و با صلابت اجرا کردند که اردوگاه را به لرزه درآورد.

همه اسرای ایرانی به وجد آمده بودند، گویا ۲۲ بهمن ماه ۵۷ برای آنها تداعی شده بود. ولی متأسفانه هنوز سرود به پایان نرسیده بود که عراقیها متوجه غرش دلیرمندان خمینی کبیر (ره) شدند و سراسیمه به داخل اردوگاه هجوم آوردند و برنامه اسرا را برهم زدند .

افضلی البته هدف اسرا از برگزاری این مراسم را هم بیان می کند و می گوید: گرامیداشت ایام مبارک دهه فجر و اجرای برنامه های یاد شده، اهدافی مانند همسویی و مشارکت اسرا با مردم شریف ایران در برگزاری جشن پیروزی انقلاب اسلامی، بیعت مجدد با امام، مقابله با دسیسه ها و توطئه های دشمن مکار، ایجاد شور و شعف در بین اسرا و غلبه بر روزهای سخت و یکنواخت اسارت از جمله اهداف ما برای برگزاری با شکوه این مراسم بود.

 

علی اصغر افضلی اردوگاه موصل ۴

 

 

 

* ا 

مهر

روتیتر: 
لحظاتی با آزادگان

اضافه کردن دیدگاه جدید