رمضان ماه تزكيه نفس

سخنراني حاج آقا سيدعلي اكبر ابوترابي به مناسبت ماه رمضان(ماه تزكيه نفس) در اسارت

«بسم الله الرحمن الرحيم»

 

رسول خدا(ص) مي‌فرمايند: براي هر شخصي شيطاني است. از رسول خدا(ص) سؤال مي‌كنند: آيا شما هم شيطاني داريد؟ مي‌فرمايند: بله. اما شيطان من دربند اسارت من است.

 

براي جلوگيري از راههاي نفوذ شيطان بايد پهلوها را بست و تا آخر عمر مواظب بود.

 

در آخرت ماه مبارك رمضان، از آيت‌الله طباطبايي[۱] راهي براي تزكيۀ نفس سؤال فرمودند. ايشان گفتند: مشارطه، مراقبه، محاسبه و مؤاخذه. بايد انسان با خداي خودش عهد ببندد كه اين قدم كوچك را در راه رضاي او بردارد و در اين راه از او ياري جويد و مراقبت لازم را به عمل آورد، تا براي او ملكه شود و ممكن است موهبات الهي در اين راه نصيب انسان گردد. مانند طلبه‌اي كه در طبقۀ دوم مدرسۀ آخوند، در نجف درس مي‌خواند و مراقبت زيادي را در مورد غيبت به عمل آورده بود. شبي با تعدادي از دوستانش در حجره‌اي نشسته بودند و صحبت از خادم مدرسه مي‌كردند كه او در كارهاي خود سستي مي‌كند. اين طلبه سرش را به عنوان تأييد تكان مي‌دهد.

 

خود همين شخص گفت: همان شب درخواب ديدم كه دوستانم داشتند لاشۀ سگ متعفني را مي‌خوردند و من هم گازي به آن لاشه زدم. در اثر بوي بد آن تكه گوشت، از خواب پريدم و ديدم كه قطعه گوشت متعفني در دهانم است. آن را درآوردم و از طبقۀ دوم به وسط مدرسه انداختم. اما دهان و دستم بوي تعفن گرفته بود. سپس رفتم هر چه گشتم كه آن را پيدا كنم، آن را پيدا نكردم.

 

انسان در اثر مراقبت به يك چنين مواهب الهي نيز مي‌رسد.

 

براي محاسبه، انسان مي‌تواند درهر وعده نماز و يا هر شب هنگام خواب،‌ اعمال روزانه‌ را بررسي كند و اگر عهدشكني كرده بود با يك «استغفرالله» درست مي‌شود. البته اين استغفار مانند آن استغفاري كه امام علي(ع) مي‌فرمايد «ثكلتك امك» نيست. خداوند در سوره مباركه آل‌عمران در مورد صفات مؤمنين مي‌فرمايد: «كساني كه عمل فاحشي انجام مي‌دهند و يا ظلم بر نفس خود مي‌كنند، سپس خدا را ياد مي‌كنند و طلب استغفار مي‌كنند و ديگر بر آن گناه اصرار نمي‌ورزند».

 

البته اين عمل براي شخصي است كه در اين راه كوشا باشد. با يك استغفرالله درست مي‌شود و ديگر خيالش راحت باشد.

 

در مورد مؤاخذه، بايد به نفس خودمان مراجعه كنيم و از اشيائي كه آنها را دوست مي‌داريم صدقه بدهيم؛ زيرا صدقه بيشترين تأثير را در تزكيۀ نفس دارد.

 

اين طلبه [۲] براي مؤاخذۀ خودش، از شهريۀ كمي كه مي‌گرفت مقداري نان مي‌خريد و خشك مي‌كرد كه تا آخر ماه استفاده كند و بقيۀ پول را صدقه مي‌داد.

 

خداوند انشاءالله ما را از فيوضات اين ماه بهره‌مند فرمايد و توفيق درك آن را به همگي ما عنايت فرمايد و اين ماه را ماه سفيدشدن نامۀ اعمالمان قرار دهد. والسلام.

   

 علامه سيدمحمدحسين طباطبايي[۱]

منظور از طلبه،‌خود ايشان(حجت الاسلام و المسلمين سيدعلي اكبر ابوترابي) است كه دوران طلبگي خود در مشهد را ياد مي‌كند.[۲]

 

اضافه کردن دیدگاه جدید