بهترین روزهای اسارت در الرشید به روایت یک آزاده

 

سلول های الرشید در داخل پادگان الرشید بغداد قرار داشت. ۲۲ سلول بود که بعد از گذر از حیاط به یک مجموعه سلول ۲۲ تایی می رسیدیم.

 

آزاده رضا هوشیار متولد سال ۱۳۴۹ در شهرستان لاله جین (لالِجینْ) استان همدان است. روزهای کودکی‌اش را در روزهای پیروزی انقلاب و جنگ تحمیلی نفس کشید و در مهرماه سال ۶۵ ، در حالی که شانزده سال بیشتر نداشت، با وجود مخالفت‌های شدید پدر و مادرش، درس و مدرسه را رها کرده، از خانه فرار کرد و به جبهه رفت. تقدیر برای او که هیچ گاه شنا را تجربه نکرده بود، غواصی را رقم زد و او پس از گذراندن دوره آموزشی، در صف رزمندگان گردان غواصی ۱۵۵ حضرت علی اصغر(ع) لشگر ۳۲ انصارالحسین علیه السلام درآمد. غواصان با جدیت تمام، خود را برای شرکت در عملیات مهمی آماده می‌کردند. سوم دی ماه همان سال بود که عملیات آبی- خاکی «کربلای چهار» آغاز شد و هوشیار به همراه غواصان ایرانی وارد آب‌های اروند شدند و به سمت خط دشمن حرکت کردند. با توجه به هوشیاری کامل دشمن، غواصان ایرانی تا پای جان مقاومت کردند و در شرایطی که بسیاری از آنان به شهادت رسیدند، هوشیار به همراه پنج نفر دیگر که در محاصره بودند، ناگزیر به اسارت دشمن درآمدند.

او که در حسرت شهادت، به اسارت درآمده بود، روزهای سختی را در اردوگاه الرشید گذراند و پس از آن به اردوگاه تکریت۱۱ منتقل شد. در روزهای اسارت در تکریت ۱۱ بود که مطلع شد مراسم شهادت او در شهرستان لاله جین برگزار شده و اینگونه او «شهید مفقود الاثر» نامیده شد. اما او با اعتقادی راسخ همچون اسرای دیگر، روزهای اسارت را با ایمان و توکل به خدا و توسل بر ائمه علیها السلام پشت سر نهاد و در پنجمین روز شهریورماه سال ۶۹  و در حالی که خانواده منتظر دیدار او نبودند، به ایران بازگشت.

بعد از بازگشت به وطن، به ادامه تحصیل پرداخت و در رشته حقوق در مقطع کارشناسی از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد و در اداره گذرنامه تهران و همدان مشغول به کار شد. او که هنوز خود را رزمنده می‌بیند، رشادت‌های غواصان در کربلای چهار و همچنین روزهای اسارت را از یاد نبرده و در مناسبت‌های مختلف، داستان دلاوری‌های قهرمانان آن روزهای این سرزمین را روایت می‌کند.

 

 

* ا 

سایت جامع ازادگان 

روتیتر: 
بهترین روزهای اسارت در الرشید به روایت یک آزاده

اضافه کردن دیدگاه جدید